669 Çocuğu Kurtaran Kahraman: Nicholas Winton

669 Çocuğu Kurtaran Kahraman: Nicholas Winton
12/01/2017 kuklasureyya

Havada acı varsa, güzellikleri, güzel insanları paylaşmak geliyor benim içimden. Prag merkez tren istasyonunun 1. peronunda bulunan bu heykel de, en güzel insanlardan birine ait.

kukla-sureyya-nicholas-winton-1

Bu beyefendi, Nicholas Winton isimli bir İngiliz. İkinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde Alman işgali altında bulunan Çekoslovakya’dan, çoğunluğu Yahudi olan 669 çocuğu Yahudi soykırımından kurtarmış. Ve hepsine İngiltere’de kalacak yer sağlamış. 669 tane, minik, umut dolu can, bu adam sayesinde hayatta kalmış.

Nicholas Winton bu yaptıklarından kimseye bahsetmemiş. İyilik yap, denize at misali, eşinden bile saklamış. Ama eşi olaydan tam 40 yıl sonra, eşinin eski not defterini bulunca öğrenmiş olanları. Defterde kurtardığı tüm çocukların isimleri varmış. Ve not defterini bir gazeteciye ulaştırmış. Gazeteci de BBC’ye iletmiş. Ve kendisini bir tv programına çağırmışlar. Asıl sürpriz de orada olmuş. Kendisi ve eşi dışında stüdyoda bulunan tüm konuklar, onun kurtardığı çocuklarmış:

Ben bu heykeli ilk gördüğümde, olduğum yere çakılıp kalmış, hüngür hüngür ağlamıştım. Ama umutla. Dünyada güzel insanların da olduğunu hatırlayarak. Bu video ise kelimelerle anlatılamayacak kadar etkileyici. O yüzden sizinle de paylaşmak istedim. Çünkü tıpkı acı gibi, güzellikler de paylaştıkça çoğalıyor.

Comment (1)

  1. Hülya UTKULUER 2 sene önce

    Tüylerim diken diken oldu gerçekten, harika bir hikaye. Paylaşım için teşekkürler, dünyada mucizeler var diye insan hala sevinebiliyor…

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*