Airbnb Nedir? Nasıl Yapılır?

Airbnb Nedir? Nasıl Yapılır?
27/12/2016 kuklasureyya

Konaklama; seyahatlerimizin uyku, dinlenme, ihtiyaçlarımızı giderme gibi önemli kısımlarını oluştururken, bir taraftan da  maddi olarak üzerine büyük bir pay düşüyor. Airbnb.com da gezginlere seyahatleri için sıra dışı bir alternatif sunuyor.

kukla-sureyya-airbnb

İşte Airbnb.com kiracıyı ve ev sahibini güvenceye alarak, insanların evlerini otel gibi açmalarına ve bir günden başlayan sürelerle konaklamaya olanak sağlıyor. Ev sahiplerinin oluşturduğu profilden evin fotograflarını görebiliyor, ev ile ilgili bilgileri ve ev kurallarını okuyabiliyorsunuz.

Kiralamak istediğiniz yere karar verdiğinizde kredi kartı bilgilerinizi girip uygun tarih aralığında kalmak için istekte bulunuyorsunuz. Karşı taraf kalma isteğinizi kabul ettiği anda kartınızdan toplam para bloke oluyor ve ancak konaklama sonlandıktan sonra paranız çekiliyor.

Airbnb, tüm evi kiralama, evin içinde bir odayı kiralama ya da oda paylaşma seçenekleri sunuyor. Sitede evler ile ilgili özellikler, fotoğraflar ve orada daha önce kalanların yazdığı yorumlar ve değerlendirmeler bulunuyor.

Ev sahipleri de kiracılar hakkında yorum yazıyor.

Her bütçeye uygun bir ev var. Evin içinde bir oda kiralama seçeneğinde ise, fiyatı daha makul bir hale getirirken ev halkı ve diğer gezginlerle tanışmak için iyi bir fırsat.

Elbette başkasının evinde kalma fikri ilk bakışta korkutucu gelebilir fakat gezginler hep biraz da maceracı bir ruha sahip değil midir?

Airbnb kullanmanın olumlu yönlerine bakacak olursak oldukça memnun edici:

– Öncelikle mutfağı, mutfak eşyalarını ve yemek pişirmek için yağ, tuz, baharat gibi malzemeleri sunması seyahatin maliyetini oldukça düşürüyor. Bazı öğünleri evde yemenin masrafları nasıl azalttığına inanamazsınız.

– Yerel evleri tanımanızı, şehirde bir turist gibi değil de o ülkede yaşayan biri gibi hissetmenizi sağlarken, evdeki eşyalarla da yaşayanların hayat tarzlarını anlamanızı sağlıyor. Ülkeyi onların gözünden, içeriden görebiliyorsunuz.

– Bir otel odasına sıkışmak zorunda kalmadan ev konforunda konaklayabiliyorsunuz. Tüm gün gezip yorulduktan sonra eve gidip bacaklarınızı uzatıp çayınızı ya da kahvenizi demleyebiliyorsunuz.

– Çamaşır makinesinde çamaşırlarını yıkayabiliyorsunuz. Ayrıca, buz dolabına istediğiniz malzemeleri alıp istediğiniz saatte yemek yeme ve yapma özgürlüğünüz var.

– Bazen çok uygun fiyatlara oda, müstakil ev, villa, yazlık ev, yalı, çiftlik evi hatta şato bile kiralayabiliyorsunuz. Bu da seyahatinize bambaşka keyifler katabilir.

– Airbnb ile seyahat etmenin en iyi tarafı belki de hiç tanımadığınız bir ülkede sizi bekleyen birilerinin olması, size şehri tanıtmaları ve her ihtiyaç duyduğunuzda bir telefon uzakta olmaları. Seyahat ettiğiniz ülkede tanımadığınız insanların sofralarına ve evlerine  konuk olmak bu site olmasa mümkün olmayabilir.

Bir diğer taraftan da yaşayabileceğiniz bazı sorunlar olabilir:

– Mesela ev sahibi anahtarı birine bırakmıştır ve bu kişiye ulaşmak kolay olmayabilir.

– Ev sahibiyle hiç tanışma imkanınız olmayabilir veya ilgisiz olabilir.

– Bazen ev sandığınız yer aslında bir otele çevrilmiş çok odalı bir konaklama mekanı çıkabilir.

– Ev fotograflarda görünenden farklı çıkabilir, internet çekmeyebilir ya da fotograflarda göründüğü kadar konforlu olmayabilir.

Bu sorunları yaşamamak için kiralamak istediğiniz evde daha önce en az 10 konaklama yapılmış olasına dikkat etmeli ve yapılan yorumlar mutlaka ayrıntı ile okunmalısınız.

Sonuç olarak; seyahat ettiğiniz ülkeyi tam anlamıyla deneyimlemenin en iyi yolu ülkenin evlerinden birinde konaklamak, ülkede yaşayanlarla ilişkiler kurabilmektir.

Yazan: Deniz Toprakkaya
Blog: www.denizinizi.com
Instagram: @denizinizi

Comments (0)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*