Amsterdam’da Mutlaka Yapılması Gereken 10 Şey

Amsterdam’da Mutlaka Yapılması Gereken 10 Şey
25/06/2016 kuklasureyya

Amsterdam bence dünyanın en keyifli şehirlerinden biri! Fırsatım olsa her ay giderim, o derece seviyorum! Geçtiğimiz ay da Gezgin Dünyası‘nın Turna Travel ve KLM havayolları işbirliğiyle düzenlediği bir geziye katıldım. Ve bu gezide ne kadar keyifli vakit geçirdiğimi anlatamam!

Tabii sadece gezmek yetmez, gezdiğim her yeri not aldım. Ve işte Amsterdam’da mutlaka yapmanız gereken 10 şey!

Her şehirde olduğu gibi Amsterdam’da da öncelikle biraz dolaşıp etrafı içinize sindirmeniz gerekiyor. Sokaklarda yürüyün, binaları izleyin, insanlara bakın. Sonra da bu 10’lu listeyi yanınıza alın ve şehir turuna başlayın!

kukla-sureyya-amsterdam-yapilacak-seyler-kanal-turu1- Kanal Turu:

Şehri bir de nehirden görün! Yürüyerek gezdikten sonra ilk iş bir kanal turu yapın ve şehri bir de kanaldan izleyin. Yaklaşık 1 saat süren kanal turları şehirde neyin nerede olduğunu anlamanız ve yön duygusu kazanmanız için çok faydalı. Kanal boyunca birçok noktadan bilet alıp tura katılabilirsiniz.

kukla-sureyya-amsterdam-yapilacak-seyler-bisiklet2- Bisiklet Gezisi

Amsterdam, dünyanın en çok bisiklet kullanan şehri. Yolda yürürken arabadan çok bisiklet görüyorsunuz. Dolayısıyla buraya gelip de bisiklete binmemek olmaz. Bisiklet kiralamak ise çok kolay. Birçok yerde bisiklet dükkanları var. Yalnız çok dikkatli olun, çünkü Amsterdam’da bisiklete binmek, başka bir şehir de binmeye benzemiyor. Yoğun bisiklet trafiğinde tüm kurallara uymanız, tüm ışıklarda durmanız, bisikletlere ayrılan yollardan çıkmamanız ve bisiklet kültürüne alışık olmayan turistlere çok dikkat etmeniz gerekiyor.

3- Ünlü Sanat Müzeleri: Rijks Müzesi ve Van Gogh Müzesi

Birbirine oldukça yakın konumda bulunan bu  iki müzeyi gezmezseniz kesinlikle pişman olursunuz. Her iki müzenin biletlerini de kapılarından temin edebilirsiniz.

kukla-sureyya-amsterdam-yapilacak-seyler-rijksmuseum-rembrandtRijks Müzesi: Burası Şehrin en büyük ve ünlü müzesi. Birçok ünlü sanatçı dışında Vermeer ve Rembrandt’ın da eserlerine ev sahipliği yapan müze tam anlamıyla büyüleyici.

kukla-sureyya-amsterdam-yapilacak-seyler-van-gogh-museVan Gogh Müzesi: Adından da belli olduğu gibi bu müzede Van Gogh’un eserleri bulunuyor. Sanat hayatının tümüne tanık olabileceğiniz bu müzeden çıktığınızda kendinizi bir Van Gogh hayranı olarak bulacaksınız.

kukla-sureyya-amsterdam-yapilacak-seyler-red-light-district4- Red Light District

Red Light Bölgesi, oldukça geniş biri alana yayılmış. Birbirinini paralel ve dik birçok sokakla oluşan bu bölgenin özelliği “cinsellik.” Canlı seks gösterileri, tiyatrolar ve camekanlı odaların içinde süslenmiş vaziyette bekleyen yüzlerce kadının bulunduğu bölge, şehrin en ama en turistik bölgesi. Gündüz saatlerinde kırmızı ışıkları göremezsiniz, o yüzden mutlaka akşam/gece saatlerinde gezin.

kukla-sureyya-amsterdam-yapilacak-seyler-heineken5- Heineken Müzesi

Hollanda’nın ünlü bira markası Heineken, ilk fabrikasını müzeye çevirmiş. Bira üretimiyle ilgili aklınıza gelebilecek tüm soruların cevabını almak ve birkaç saat boyunca keyifli vakit geçirmek isterseniz, buraya uğramayı da ihmal etmeyin. Girişte aldığınız biletle, çıkışta iki de bira içebiliyorsunuz.

kukla-sureyya-amsterdam-yapilacak-seyler-nine-streets6- Nine Little Streets

Minik Kafelerin ve dükkanların bulunduğu bu 9 küçük sokakta turlayıp hediyelik eşya, aksesuar, canınız ne isterse alabilirsiniz. Butiklerin listesine bakmak isterseniz de buraya tıklayın.

kukla-sureyya-amsterdam-yapilacak-seyler-coffee-shop7- Coffee Shop’lar

Coffee Shop deyince aklınıza kahveci gelmesin. Bu mekanlar sadece Amsterdam’da görebileceğiniz mekanlar. Amsterdam’da yasal olan bazı uyuşturucuları satan ve kafe olarak hizmet veren bu mekanlara en azından bakmak için girin. Neredeyse her köşede bir tane bulabileceğiniz bu coffee shop’lar, şehrin en rağbet gören mekanlarından.

kukla-sureyya-amsterdam-yapilacak-seyler-peynir-gouda8- Peynir, patates kızartması ve diğer lezzetler

Hollanda’nın en ünlü yiyeceklerinin başında peynirler geliyor. Özellikle gouda ve edam peynirlerini birçok yerde bulabilirsiniz ve benim de favorilerim bunlar. Hem tatmak, hem de dönüşte satın almak için büyük bir peynirciye mutlaka uğrayın.

Ayrıca diğer munchies yani atıştırmalıkları deneyin: Patates kızartması, febo, waffle, churros, ne bulursanız yiyin! Tatil dönüşü nasıl olsa minik bir diyet yapıp durumu kurtarırsınız.

kukla-sureyya-amsterdam-yapilacak-seyler-anna-frank9- Anna Frank Evi

Burası kesinlikle Amsterdam’ın en hüzünlü müzesi. Nazi dönemine yaşayan ve hayatta kalmak için bir çatı katında saklanan Anna Frank‘ın yaşadığı ev müzeleştirilmiş. Gezerken içiniz burkulmasına hazır olun.

10- Paradiso Club

Amsterdam’ın en büyük kulüp ve konser alanlarından biri olan Paradiso‘da neredeyse her gece bir konser ya da dj var. Akşam 7-8 gibi başlayan bu programlara, mekana gidip son anda kapıdan bilet bulabilirsiniz. Şehir merkezine taksiye 15 dakika, yürüyerek de 45-50 dakika mesafede olan bu mekana mutlaka bir gecenizi ayırın ve müziğin keyfini çıkarın.

kukla-sureyya-amsterdam-yapilacak-seyler-iBonus: I Amsterdam yazısın önünde fotoğraf çektirin

Çünkü çektirmeyeni dövüyorlar! Rijks Müzesi ve Van Gogh Müzesi’ne çok yakın olan bu ünlü yazı, tam bir turist merkezi. Yazıyı boş yakalamak çok zor. Aslına bakılırsa çok da anlamlı bir yazı değil ama önünden geçerken bir fotoğraf çektirmekten de zarar çıkmaz. Ben çektirdim mesela! (Bu yazıyı nasıl böyle boş yakaladığımı sorarsanız da, aslında boş yakalamadım. Herkes ön tarafta fotoğraf çektirirken ben arka tarafa geçtim. Fotoğrafta yazı ters çıktı tabii ama ben telefonda düzleştirdim. Bu da aklınızda olsun!)

Comment (1)

  1. aracla 3 sene önce

    Faydalı bilgi paylaşımı için teşekkürler.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*