Bienal Nedir, Ne Zaman Olur? İstanbul Bienali Nerede Yapılır?

Bienal Nedir, Ne Zaman Olur? İstanbul Bienali Nerede Yapılır?
22/10/2015 kuklasureyya

Zaman zaman İstanbul’da Bienal var”, “Bienale gideceğim.”, “Bu seneki bienalin konusu çok güzel.” gibi  tam olarak anlam veremediğimiz cümleler duyuyoruz ya, nedir bu bienal? Ne zaman oluyor? Niye tam adını unuturken yeniden ortaya çıkıveriyor?

Aslında çok basit. Madde madde incelemek daha da basit:

-Bienal bir kültür sanat aktivitesi. Genellikle de sergilerden, workshoplardan, enstalasyonlardan ve video gösterilerinden oluşuyor.

-İki yılda bir düzenleniyor. Zaten kelimenin tam anlamı da “iki yıllık” demek. Latince kökenli, İtalyanca bir kelime.

-Dünyadaki ilk kez 1985 yılında İtalya’da, Venedik’te düzenlenmiş ve diğer ülkelere de oradan yayılmış. O yüzden her dile İtalyanca’dan geçmiş bienal kelimesi.

-Türkiye’de düzenlenen bienal ise 1987 yılından beri iki yılda bir İstanbul’da gerçekleşiyor, adı da İstanbul Bienali.

-Yaklaşık iki ay süren bienalin konusu her seferinde değişiyor. Bu sene Eylül-Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlenen 14. İstanbul Bienali’nin konusu “Tuzlu Su”.

-Bienal mekanları her seferinde değişiyor. Konuya uygun binalar, sokaklar, yerler seçiliyor. Şehrin her yerine yayılmış eserler oluşturuyor bienali.

kukla-sureyya-bienal-nedir-istanbul-tuzlu-su-trocki-evi
Bu sene düzenlenen bienalde toplamda 1500’e yakın eser sergilendi. Bu fotoğraf da benim en beğendiğim eserlerden biri. Büyükada’daki bienal mekanlarından biri olan, Lev Troçki‘nin yaşadığı Troçki Evi’nden. Eserler Adrian Villar Rojas‘a ait. 

Comment (1)

Pingbacks

  1. […] Yazının devamı için tıklayınız… […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*