Bir Kahve Ki Tüm Kahvelere Hükmedecek! Kadıköy’de Yeni Bir Kahveci: Coffee-INN

Bir Kahve Ki Tüm Kahvelere Hükmedecek! Kadıköy’de Yeni Bir Kahveci: Coffee-INN
11/02/2015 kuklasureyya

kukla-sureyya-kadikoy-moda-barlar-sokagi-kadife-rexx-coffee-in-kahveci-1Evet, gün geçmiyor ki Kadıköy’de yeni bir kahveci açılmasın. Birbirinden güzel, artizan, butik kahveciler yayılıp duruyor her köşeye. Ve geçen hafta da Rexx Sineması’nın sokağında, yani Kadife Sokak’ta yeni bir kahveci açıldı.

Coffee-INN isimli bu kahvecinin yerinde eskiden “Orta Dünya” isimli bir film dükkanı vardı. DVD, Blu-Ray, 3-D,ne varsa satılıyordu bu dükkanda. Dükkanın adını da anlayan anlamıştır. Hani Yüzüklerin Efendisi diye bir film var ya, o filmin geçtiği alternatif dünyanın adı Orta Dünya. Bu dükkan da adını oradan almıştı. Ben de gelip gelip yıllar boyunca buradan film aldım. Geçen ay da bir gün film almaya gittim ama ne göreyim? Benim filmci kapanmış. Oflaya puflaya eve döndüm.

Ertesi hafta aynı yerden geçerken bir de baktım filmcinin yerinde tadilat var. Bir de tente asmışlar, üzerinde de kocaman bir yazı: One Coffee To Rule Them All. Görür görmez gülmeye başladım. Yüzüklerin Efendisi filmine (ve kitabına) adını veren o ünlü yüzükle ilgili bir replik vardır: One Ring To Rule Them All: Bir yüzük ki tüm yüzüklere hükmedecek. Kahveciye uyarlayınca da: Bir kahve ki tüm kahvelere hükmedecek.kukla-sureyya-kadikoy-moda-barlar-sokagi-kadife-rexx-coffee-in-kahveci-star-wars

Çok hoşuma gitti bu yazı. O yüzden kahvecinin açıldığını görünce gerçek anlamda koşarak içeri girdim. Hemen kendime bir kahve söyleyip etrafı kurcalamaya başladım. Kurcaladıkça da neşelendim. Duvarlara film repliklerinden uyarlama kahve replikleri aslmışlar. Hepsi de birbirinden eğlenceli.kukla-sureyya-kadikoy-moda-barlar-sokagi-kadife-rexx-coffee-in-kahveci-fight-club

Neyse, duvarları bırakıp kahvemi söyledim. Sonra da tabi ki sorularımı sormaya başladım. Meğer burayı Orta Dünya’nın sahibi açmış. Ondanmış bu film replikleri. O an bende bir önyargı oldu tabi. “Filmci ne anlar kahve işinden.” diye düşündüm ama biraz daha soru sorunca önyargım geçti. Anlaşılan işlerini iyi araştırmışlar. Öncelikle bir kahve uzmanı almışlar dükkana. Ve kahvelerini de kavrulmuş halde Şerif Başaran’dan (Şerif Başaran kim diyorsanız buraya tıklayın.) alıyorlarmış ve dükkanda da öğütüyorlarmış.kukla-sureyya-kadikoy-moda-barlar-sokagi-kadife-rexx-coffee-in-kahveci-godfather

Kahve çeşitleri dışında demleme çayları, bitki çayları, çeşit çeşit pastaları, tatlıları, poğaçaları da var. Yani iyi hazırlık yapmışlar. Tabi hala bazı eksikleri var ama onları da zamanla tamamlayacaklarmış. Mesela şu anda filtre kahveyi sadece makinede (Cimbali) ve french press’te demliyorlar ama ileride o afili demleme yöntemlerine (aeropress, sifon vs.) de geçeceklermiş.

Ben Colombia kahvesi içtim ve beğendim. Ayrıca Sumatra, Kostarika ve Etiyopya da varmış. Gelecek seferlere de onları içerim artık.

kukla-sureyya-kadikoy-moda-barlar-sokagi-kadife-rexx-coffee-in-kahveci-v-for-vendettaSiz de gelmek isterseniz sabah 10 ile akşam11 arası açık. Hafta sonlarıysa 1’e, 2’ye kadar açık kalmayı planlıyorlarmış. Ben o saatte kahve içersem sabaha kadar otururum ama ya! Yazık değil mi bana?!

Adres: Caferağa Mahallesi, Kadife Sokak, No:17/1 Kadıköy/İstanbul

Comments (2)

 1. deniz aydın 6 sene önce

  Değerli yorumlarınız ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ederiz

  • Author
   kuklasureyya 6 sene önce

   Ben de lezzetli kahveleriniz ve eğlenceli duvar fotoğraflarınız için teşekkür ederim 🙂

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*