Bu işareti biliyor musunuz? Bilmiyorsanız Acil Çıkış Yapın! Piktogram Nedir?

Bu işareti biliyor musunuz? Bilmiyorsanız Acil Çıkış Yapın! Piktogram Nedir?
23/04/2015 kuklasureyya

 

kukla-sureyya-acil-cikis-piktogram-yukio-otaUluslararası standartlar gereği neredeyse her ülkede var bu işaret. Evet, bildiniz. Koşan adam. Bu işareti görünce koşmanız gerekiyor. Obeziteyle mücadele için 2012 yılında tüm dünyada geçerli hale gelmiş bir işaret bu. İnsanlar normalde saatte 4-5 km hızla yürürler. Bu işareti görünce en az 9 km’ye çıkmak gerekiyor. Henüz bizim ülkemizde yaygınlaşmadı ama bunu için ceza yazan ülkeler var.
Meh meh meh.

Aslında iyi fikir. Şu anda uydurdum bunları ama aklıma yatmadı da değil. Sağa sola öneri olarak gönderebilirim bunu.

Tamam. İşin doğrusu “Acil Çıkış/Exit” işareti bu, anladığınız üzere.

ISO yani Uluslararası Standartlar Teşkilatı‘na üye olan tüm ülkelerde Acil Çıkış için bu adam koşuyor. Ve şu anda tüm dünyada bu teşkilata üye, biz de dahil, 162 ülke var.

Bu işaret kırmızı ya da yeşil renkte oluyor genelde. Gerektiğinde hemen dikkat çeksin ve insanlar hızla tüyebilsinler diye.

Neyse, işte bu koşan adam işaretini yıllar önce, 1970’lerde Japonya’da bir adam tasarlamış. Adamın adı Yukio Ota, kendisi bir grafik tasarımcı. Grafik tasarımcı dedim ama adamın asıl işi piktografi.

Ben böyle acaip işler yapanları severim. Bu adamı da sevdim. Zaten Japonlar bana hep sevimli gelir.

Neyse, ne diyordum, hah, piktografi. Piktografi; bir eşyanın, bir yerin ya da bir kavramın sembollerle anlatıldığı yazı sistemine deniyor. Hani çizi yazıları, Hitit yazıları ya da hiyeroglifler var ya, işte o yazı sistemlerinde de piktografi var. Ben de ilkokulda kendime böyle işaretler buluyordum. Meğer devam etsem şimdiye piktograf olmuştum!

Comment (1)

Pingbacks

  1. […] (Bu konuyla ilgili olarak piktogram da ilginizi çekebilir. Piktogram ne midir? Hoop buraya tıklayın o zaman.) […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*