Büyük Valide Han: Kapalıçarşı’da Gizli Bir Durak

Büyük Valide Han: Kapalıçarşı’da Gizli Bir Durak
16/12/2015 kuklasureyya

Sevdiğiniz bir şiiri tekrar tekrar okuduğunuzda hep farklı anlamlar yüklersiniz ya, İstanbul da öyle işte. En iyi bildiğiniz sokaklarını gezerken bile beklenmedik sürprizler çıkarıyor karşınıza.

Valide Han da bu sürprizlerden biri.kukla-sureyya-eminonu-buyuk-valide-hanHanın girişi ve çatıya çıkana kadar olan bölümü biraz ürkütücü ve karanlık fakat çatıya çıktığınızda gerçekten olağanüstü bir İstanbul manzarası ile karşılaşıyorsunuz. Adeta şehir kanatlarınızın altında!

kukla-sureyya-eminonu-buyuk-valide-han-2 1635 yılında Sultan Deli İbrahim’le Sultan IV. Murad’ın anneleri olan Kösem Sultan tarafından yaptırılan hanın girişinden başlıyor güzellik. Bilet falan almıyorsunuz tabii. Çatıya çıkan kapının anahtarının bulunduğu, yıllardır hanın bekçiliğini yapan Mehdi Abi ile hoş bir sohbet açıyor yolu size.

Arka tarafta şehrin ikinci tepesini taçlandıran Nuruosmaniye Camii’ni ve İstanbul Lisesi’ni görüyorsunuz. Ön tarafta ise Yeni Cami, Mısır Çarşısı, Galata Köprüsü, Galata bölgesi, İstanbul Boğazı ve Haliç’i i görmek mümkün. En sol tarafta ise şehrin üçüncü tepesini süsleyen Mimar Sinan’ın muhteşem Süleymaniye Camii bulunuyor.

Bir efsaneye göre de Kösem Sultan’ın hazinesi bu handa gizliymiş. Sultanın hazinesini bulmak uzak bir ihtimal ama çatıda İstanbul’un hazinelerini bulacağınız garanti. Bir gün Büyük Valide Han’ın çatısından sevdiğinizle İstanbul‘un tadını çıkarmanız dileğiyle.

Yazan: Sadık Bilge Atalay
Instagram: @bilge.atalay
Facebook: Sadık Bilge Atalay

Comments (2)

  1. Emrah Güngör 5 sene önce

    İstanbul’da çok güzel yerler, tarihe ışık tutan mekanlar gizli. Arayıp bulmak, gezip dolaşmak lazım. Resimleri de çok sevdim 🙂

  2. Josh 3 sene önce

    gerçekten şahane bir yer!

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*