Çay Tesadüfleri Sever: Çayın Tarihçesi, Kim, Nerede, Nasıl Buldu? Yaşasın Sakarlar!

Çay Tesadüfleri Sever: Çayın Tarihçesi, Kim, Nerede, Nasıl Buldu? Yaşasın Sakarlar!
17/07/2015 kuklasureyya

Yanlışlıkla bir şeyler keşfetmeme az kaldı!

Bundan sonra kimse bana savsak ya da sakar demesin. Benim gibiler olmasa bugün kimse çay içiyor olmazdı. Kuş gibi su içerdik hepimiz.kukla-sureyya-cay-tarihce-bulunus-hikayesi

Biz Türkler genelde siyah çay severiz ama ilk keşfedilen, daha doğrusu yanlışlıkla bulunan çay, yeşil çaymış. Rivayete göre taaa MÖ 2700‘lerde bir Çin imparatoru varmış. Nedense sürekli kaynamış su içermiş. Bir gün kaynamış suyunun içine yanlışlıkla bir çay yaprağı düşmüş. Suyun rengi değişmiş. Bakmış tadı da güzel. Böylece yeşil çay keşfedilmiş. Keşif o keşif, yüzyıllar boyunca içmişler yeşil çayı.

Ama bu keşif uzun süre sadece Çin’de ve Çin’in yakınlarında, Hindistan‘da falan kalmış. Eh tabi o zamanlar ulaşım kısıtlı, haberleşme yok, telefon, internet hak getire. Denizaşırı olan denizaşırı kalıyor. Ama ne zaman ki Avrupalılar gemilerle sağa sola gitmeye başlamışlar, pıt pıt pıt Hindistan’a varmışlar, o zaman yeşil çayı görüp beğenmişler.

Beğenmekle de yetinmemişler, ülkelerine getirmek için gemilerine yüklemişler. Ama gemi yolculuğu uzun. Yolda çaylar nemlenmiş, ıslanmış; Avrupa’ya vardıklarında bir de bakmışlar ki yeşil renkli olması gereken çaylar kararmış. Eh o kadar yoldan getirmişler, atacak değiller ya gemi dolusu çayı, öyle kararmış haldeyken içmişler. Şans bu, tadını da çok beğenmişler. Ve böylece de bizim sevgili siyah çayımızı keşfetmişler işte.

Yani sizin anlayacağınız yeşil çay da siyah çay da biraz tesadüf biraz da sakarlık sayesinde keşfedilmiş.

Diyeceğim o ki, artık kimse bana kızmasın sakarlıklarım için. Belki yarın, belki öbür gün, size mükemmel bir keşifle gelebilirim. Ne de olsa çayı sık sık üzerime döken biriyim.

Comment (1)

Pingbacks

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*