Çengelköy’de Çaycı İzzet Efendi: Yeni Bir Kafe, Yeni Bir Nefes

Çengelköy’de Çaycı İzzet Efendi: Yeni Bir Kafe, Yeni Bir Nefes
18/11/2015 kuklasureyya

kukla-sureyya-cengelkoy-cayci-izzet-efendi-1 1Gerçek Çengelköylülerin isyan etmesine yol açacak kadar popülerleşti Çengelköy. Sadece “Çınaraltı“ndan ibaret bir yer değil, gençlerin açılan her mekanı doldurduğu bir semt artık.

Çaycı İzzet Efendi ise ara sokaklardan birinde, ana yolun gürültüsünden uzak nezih bir mekan. Çengelköy Mahallesi’nde Kerime Hatun Camii Sokak’ta. Daha açık tarif etmek gerekirse, Komşu Fırın’ın yanındaki sokağa girip sağa doğru bir kaç adım attığımızda karşınıza çıkıyor.

Dünya çayları Çengelköy‘de toplanmış, gelip koklayıp zevkimize uygun çayımızı seçmeyi ve tatmamızı bekliyor.

Mekan adını çay risalesinin yazarı olan İzzet Efendi’den alıyor. Çay günümüzdeki popülerliğinde değilken bile çaya meftun olan İzzet Efendi’ye selam duruyor.

İçerisi çaylar ve kitaplarla çevrili. Dinginlik hakim.kukla-sureyya-cengelkoy-cayci-izzet-efendi-2 1

İşin en güzeli de böyle bir yerin sahibi. Sahibinin ilgi ve alakasına, çay ikramındaki özene mest oluyor insan. Zaten bu kadar güzel elektriği olan bir yerden başka türlüsü beklenemezdi. Yani, arkadaş grubunuzla toparlanamasanız bile yalnız gidin, sıkılmazsınız.

Son olarak Çengelköy’ü pek bilmeyip yine de gitmek isteyecekler için mekanın numarası; ararsanız tarif ederler: 05333461533

Yazan: Syhn
Blog: seyhandan.blogspot.com.tr

*Kukla Süreyya‘nın notu: Çaycı İzzet Efendi, çaya olan düşkünlüğü ve yazdığı çayla ilgili risale nedeniyle “Çaycı” adını alan, 1800’lü yıllarda yaşamış siyasetçi ve araştırmacı.

Comments (0)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*