Coffee Cupping Nedir? Kahve Tadım Etkinliği

Coffee Cupping Nedir? Kahve Tadım Etkinliği
09/05/2015 kuklasureyya

Cupping, son dönemde yurt dışında oldukça yaygınlaşan ve yeni yeni ülkemizde de görmeye başladığımız bir kavram. Kelimeyi dilimize tam olarak “fincanlama” şeklinde çevirebiliriz. Bu durumda “coffee cupping” de “kahve fincanlama” olur ama sanırım “kahve tadımı” daha anlamlı geliyor kulağa.kukla-sureyya-coffee-cupping-kahve-tadimi

Kahve çekirdeklerinin ve kahvenin koklanarak ve tadılarak; koku, tat, aroma ve asiditesinin değerlendirildiği bu etkinlikler, arkadaş arasında olabileceği gibi, kahvecilerde ya da kahve üreticilerinde de gerçekleşebiliyor.

Ben de geçtiğimiz günlerde bir cupping etkinliğine katıldım.

Peki Biz Ne Yaptık?

Yemek.com ve Alice Coffee’nin birlikte yürüttükleri bu etkinlik, Balmumcu’daki At Origin Coffee’de gerçekleşti.

Etkinliğin başında koku ve koku alma ile ilgili bir konuşma oldu. Ardından da 6 çeşit kahve çekirdeği geldi masaya. Sırayla bu kahve çekirdeklerini kokladıktan sonra, bize verilmiş olan bilgi formlarına, çekirdeklerin kokularının bize nasıl geldiklerini not aldık: Çiçeksi, meyvemsi, yanık, taze, bayat gibi çeşit çeşit seçenek arasından düşündüklerimizi işaretledik.

Sonra bu çekirdekler öğütüldü ve üzerlerine sıcak su eklendi. Biz de koklama ve not alma işlemini tekrar yaptık.

Ve ardından birer yudumu, işin gereği olan höpürtülerle içtik. İşin gereği diyorum, çünkü bize gösterildiği şekilde “hüüüüp” diye içimize çekince daha çok tat alıyormuşuz. Sonra da tahmin ettiğiniz gibi yine aldığımız tatları kağıda yazdık.

Ardından da tüm etkinlik boyunca aldığımız kokuları, tatları birbirimizle paylaştık.

Aşağıda gördüğünüz tabloda, kahve kokularının ve tatlarının sınıflandırmasını içeriyor.kukla-sureyya-coffee-cupping-kahve-tadım-etkinliği-alice-çeviri

Bana sorarsanız, ben sanırım kahvenin her türünü seviyorum. Sonuçta benim ana besin kaynaklarımdan biri kahve!

Comment (1)

Pingbacks

  1. […] Yazının devamı için tıklayınız… […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*