Dans Eden Ev: Prag’ın Modern Mimarisi

Dans Eden Ev: Prag’ın Modern Mimarisi
03/12/2016 kuklasureyya

kukla-sureyya-the-dancing-house-in-prague-czech-1 1Masal şehri Prag’daki ünlü bina ve yapıların büyük bölümü köklü bir tarihe sahip. Ancak bunca yapı arasında, neredeyse o yapılar kadar ünlü ve turistik olan birkaç tane de modern yapı var. Bu yapıların başında da Dans Eden Ev geliyor.

Çekçe adı Tančící Dům olan bu bina, şehir merkezine oldukça yakın, nehir kenarında, Jiráskův Most’un yani Köprüsü’nün yakınında bulunuyor.

Eskiden bu binanın yerinde bulunan yapı, 1945’teki Çek Bombardımanı’nda harap olmuş ve o zamandan beri boş duruyormuş. Yeni binayı ünlü mimar Frank Gehry, Çek mimar Vlado Milunić ile birlikte tasarlamış.

1996 yılında kullanıma açılan bina turistler arasında oldukça popüler.

Dans Eden Ev, binanın gerçek ismi değil, şeklinden dolayı binaya verilen takma adı.

Binayı gezmek isterseniz maalesef mümkün değil. Çünkü bina Hollandalı bir sigorta şirketine ait. Ama en üst katındaki restoran herkese açık. The Ginger & Fred isimli bu restoranın manzarası nehiri, ünlü Charles Köprüsü‘nü ve Prag Kalesi’ni görüyor.

kukla-sureyya-the-dancing-house-in-prague-czech

Gün ışığında detaylarını daha rahat görebileceğiniz Dans Eden Ev, geceleri rengarenk aydınlatıldığı için gece görmenizi de tavsiye ederim.

Comments (0)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*