Dingo’nun ahırı mı burası? Giren çıkan belli değil!

Dingo’nun ahırı mı burası? Giren çıkan belli değil!
12/07/2015 kuklasureyya

Burası Taksim İstiklal Caddesi’ndeki Fransız Konsolosluğu’nun arka sokağı.

Fotoğrafta gördüğünüz tramvay da biraz sonra yola çıkacak. Şimdilik dinleniyor. Ben de kendisini yuvasında ziyarete geldim.kukla-sureyya-tramvay-beyoglu-sisli-azapkapi-sishane-istiklal-caddesi-dingonun-ahiri-hikaye

Daha önce tramvaylardan ve tarihçelerinden bahsetmiştim ama bunu anlatmaya bir türlü fırsatım olmamıştı. Bilenler vardır mutlaka ama ben bilmeyenlere anlatayım:

İstanbul’da ilk tramvaylar, 1871 yılında Azapkapı-Beşiktaş arasında işlemeye başlamış. Ama o zamanki tramvaylar, şimdikiler gibi değilmiş, atlı tramvaylarmış.

Ve bu Azapkapı-Beşiktaş hattından sonra, başka hatlar da açılmış. Ortaköy, Topkapı, Eminönü, Fatih, Tünel, Taksim, Şişli, bir çok yere gitmeye başlamış tramvaylar.

Her tramvayı iki at çekiyormuş. Toplamda 430 tane at, sağa sola koşturup duruyormuş. Ama Şişhane yokuşunu çıkarken iki at yetmiyormuş, takviye at gerekiyormuş. Ve yokuşta çok yoruluyormuş atlar. O yüzden de Taksim’de bir ahırda dinlendiriliyorlarmış.

İşte o ahır, şu anda bu tramvayın beklediği yermiş.

Ahırın sahibinin adı da Dingo imiş. Bu ahıra gün boyu çok sayıda at girip çıktığı için de böyle bir kullanım başlamış dilimizde.

Yani artık biri size “Dingo’nun ahırı mı burası?” diye sorarsa rahatlıkla “Hayır” diyebilir ve gerçek yerini gösterebilirsiniz!

(Bu arada tramvaylarla ilgili daha fazla bilgi isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.)

Comments (3)

  1. SKN EKC 6 sene önce

    Çok teşekkürler. Ne güzel Şeyler paylaşıyorsun. Bir gün sohbet edebilmek ümidi ile… Sevgiler…

  2. Ramazan KESKİN 5 sene önce

    Dingo nin ahırı gerçeğini öğrenmek çok güzeldi

Pingbacks

  1. […] (Tramvaylarla ilgili olarak “Dingo’nun Ahırı” hikayesini de okumak isterseniz bur…) […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*