Diyet Yapanlar Dikkat! Hangi Yemek Kaç Kalori: Simit Kaç Kalori Diye Sormayın Bana, Size Cheese Cake’in Kalorisini Söylerim!

Diyet Yapanlar Dikkat! Hangi Yemek Kaç Kalori: Simit Kaç Kalori Diye Sormayın Bana, Size Cheese Cake’in Kalorisini Söylerim!
03/03/2015 kuklasureyya

Artık benim diyet ve kalorilerle ilgili derdimi bilmeyen kalmamıştır sanırım. 7-24 yemek yiyorum, sonra da “Off kilo aldım, off kıyafetlerime giremiyorum, off tüylerim kabardı” diye dertleniyorum!kukla-sureyya-diyet-yiyeceklerin-kalorileri-karbonhidrat-ekmek-simit-tatli

Önümüz yaz, kısıtlı zaman kaldı, yakında kışlık tüylerimi döküp yazlık tüylerimi çıkartacağım. O yüzden biraz kendime gelmem lazım. Evet, ben bugün 100.000 kez diyete giriyorum!

Çünkü bu şekilde devam edersem hızlandırılmış obezite programı gibi olacak! Siz şu anda pek göremiyorsunuz ama göbek-popo ikilisinde biraz büyüme var. O yüzden gene, gene, gene karbonhidrattan ve şekerden uzaklaşma kararı alıyorum!

Evet, el birliğiyle diyete girelim hadi! Birlikte verilen kararlardan dönmek daha zor oluyor, o yüzden ne kadar kalabalık olursak o kadar iyi.

Ama hiç kimseyi kandırmayayım, ben arada bozarım diyetimi. Kahvenin yanında bir tatlı yerim. Nasıl olsa koca bir bardak kahvede sadece 2-3 kalori var. Şekersiz ve sütsüzse tabi.

Ya da kahvaltıda bir simit yiyebilirim. Sonra ağlamaz mıyım? Ağlarım! Çünkü bir simit 300 kalori, bir dilim ekmekse 70 kalori! Kahvenin yanında gözünün yaşına bakmadan mideme indirdiğim cheese cake’i falan ne siz sorun ne ben söyleyeyim! (Bir dilimi 500 kalori!)

Ve bir saat yürüyüşle sadece 250 kalori yakabiliyoruz. Yani sanırım benim neden sürekli sokaklarda yürüdüğümü, gezdiğimi anlamışsınızdır. Başka türlü yakamam yediklerimi!

Bu arada size bazı yiyeceklerin kalorilerini söyleyeyim. Ama öyle detaylı detaylı değil. Sadece aklınızda kalsın diye. Zaten tahmin edersiniz gerisini siz. Ezbere gerek yok!

Kuruyemişler: 100 gramları 500-600 kalori arası değişiyor.
Sebzeler: 100 gramları 30-40 kalori genelde.
Hamur işleri: Bir dilim ekmek 70, bir simit 300 kalori, buradan oranlayın.
Beyaz etler: Ortalama 150 kalori
Kırmızı etler: Ortalama 300 kalori
Yağlar: Gramları yaklaşık 7 kalori. Yani bir tatlı kaşığı yağ yerseniz yaklaşık 210 kalori oluyor.
Peynirler: Yağsızsa 250, yağlıysa 450 gibi düşünebilirsiniz 100 gramını.
Yumurta: 80 kalori.
Süt: 100 mililitresi ortalama 150 kalori.
Baklagiller, mısır, pirinç, tahıl: Bunların hepsinin 100 gramı ortalama 360 kalori. Tabi bu pişmemiş halleri.
Meyveler: Adetleri ya da 100 gramları 50-100 kalori arası değişiyor.

Ve birkaç tane de ek:

Çikolata: 100 gramı 550 kalori.
Cheese cake, pasta falan: 1 dilimi 500 kalori.

Yani sizin anlayacağınız, öyle tek tek kalorilere bakmadan da tahmin edebilirsiniz ne yediğinizi. Sebze-meyve iyi, etler güzel, tahıllar dozunda, şekeri-yağı abartma. Kızartmadan hiç bahsetmiyorum bile!

Bu arada aklınızda olsun, kilosuna, boyuna, yaptığı aktivitelere göre değişmekle birlikte, ortalama bir insan günde 2000-2500 kalori yakar. Yani bu kadarlık yemek yerse kilo almadan normal yaşar. Ama fazladan alınan ve yakılamayan her 7000 kalori, yeni bir kilo demek.

Ama ille de detaylı liste isterim derseniz buyurun buraya tıklayın.

Neyse, ben şimdi bir çikolata alayım da izleyeyim. Bu kadar diyetten bahsedince canım çekti! Hem zaten ortalama bir kukla günde 4000 kalori alabiliyormuş diye duydum!

Comment (1)

Pingbacks

  1. […] (Ayrıca aklınıza kalorileri düşürdüysem de hoop buraya tıklayın. Hangi besin kaç kalori, bu…) […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*