Dublin Gezi Rehberi: Trinity College ve Efsanevi Kütüphane Long Room

Dublin Gezi Rehberi: Trinity College ve Efsanevi Kütüphane Long Room
11/11/2015 kuklasureyya

Dublin’e gidince mutlaka gezmeniz gereken yerlerden biri de şehir merkezine çok yakın bir konumda bulunan Trinity College.

kukla-sureyya-irlanda-dublin-trinity-collegeBurası bir şehir meydanına benzese de aslında bir üniversite. 1591 yılında Kraliçe 1. Elizabeth’in talimatıyla, dönemin koyu ve din ağırlıklı okullarının karşısında daha modern bir okul olması için açılmış.

Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak geçen Trinity‘den Oscar Wilde, Samuel Beckett, Jonathan Swift ve Bram Stoker gibi çok ünlü edebiyatçılar mezun olmuş.

Şu anda üniversite halen aktif. Ayrıca turistlerin içeriye girişi de ücretsiz ve serbest.

kukla-sureyya-irlanda-dublin-trinity-college-book-of-kells 1Üniversitede bulunan The Book of Kells yani Kells Kitabı sergisi ise ücretli ve içeride fotoğraf çekilmesi yasak. Ancak 9. yüzyıldan kalma el yazmalarını içerdiği için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Üniversitenin içinde efsanevi bir kütüphane olan Long Room bulunuyor. Kütüphaneye girer girmez nereye gideceğinizi şaşırıp (benim gibi) hayranlıkla etrafınızdaki yüzlerce kitaba bakmaya başlıyorsunuz.

kukla-sureyya-irlanda-dublin-trinity-college-long-roomKitaplar oldukça eskiler ve iyi bakılmış durumdalar. Dokunmak yasak, sadece uzaktan bakıyorsunuz ama o da yetiyor. (Ve iyi de yapıyorlar, yoksa bu güne kadar dayanamazlardı muhtemelen.)

Oda tam 64 metre ve sağlı sollu, iki katlı kitaplıklardan oluşuyor. Tavan yüksekliği de 14 metre! Gerçek olamayacak kadar güzel, Harry Potter filminin seti gibi. Ve her bölmenin arasında da Newton, Jonathan Swift gibi ünlü edebiyatçıların, düşünürlerin ya da biliminsanlarının büstleri var.

Buraya gelirken hem üniversiteyi, hem sergiyi hem de kütüphaneyi uzun uzun gezeceğinizi göz önünde bulundurup birkaç saatinizi ayırmayı ihmal etmeyin.

Comments (0)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*