Dublin’de Gezilecek Yerler: Phoenix Park, Wellington Anıtı ve Geyikler

Dublin’de Gezilecek Yerler: Phoenix Park, Wellington Anıtı ve Geyikler
15/11/2015 kuklasureyya

kukla-sureyya-irlanda-dublin-phoenix-parkDublin‘in tamamı çok yeşil. Her yerde ağaçlar, parklar, bahçeler var. Ve bu parkların en büyük ve güzel olanı da Phoenix Park. Toplam 7 km2’lik bir alana yayılan parkın tarihi de oldukça eski, 1662 yılına dayanıyor.

Avrupa’daki en büyük parklardan biri olan bu park, New York’taki Central Park‘ın 2, Londra’daki Hyde Park‘ın da 6 katı büyüklükte!

Parkın içinde toplamda sadece iki tane konut var. Biri İrlanda başkanına ait, diğeri de Amerika Konsolosu’na. Ve buna rağmen etrafta bir tane bile polis yok.

kukla-sureyya-irlanda-dublin-phoenix-park-wellington-anitiWellington Anıtı

Bu gördüğünüz dikilitaş (diğer adıyla obelisk), parkın içinde bulunuyor. Adı Wellington Anıtı. 1861 yılında Wellington Dükü için yapılmış. Şu anda Avrupa’daki en büyük, dünyadaki de 2. en büyük dikilitaş. Yüksekliği ise tam 62 metre.

Parkın içinde uzun saatler gezebilir, çimlere oturabilir, şanslıysanız da parkta yaşayan ve serbestçe dolaşan 450 geyikten birkaçına denk gelebilirsiniz. Daha da şanslıysanız, insanlardan korkmayan ama çok da yakınlaşmayan bu geyiklerin çok sıcakkanlı olanlarına rastlayabilirsiniz.kukla-sureyya-irlanda-dublin-phoenix-park-geyik

Eğer benim kadar şanslıysanız da birlikte selfie çektirebilir, elinizle elma yedirebilirsiniz! (Elmayı tesadüf eseri çantanızda bulundurmayı unutmayın.)

Comments (0)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*