Edirne’de Gezilecek Yerler: Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, Darüşşifa

Edirne’de Gezilecek Yerler: Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, Darüşşifa
22/11/2015 kuklasureyya

Edirne’de gezilecek çok yer, bu yerlerin arasında da “mutlaka görmeniz gereken” harika yerler var. Sağlık Müzesi de onlardan biri.

Sağlık Müzesi, II. Bayezid Külliyesi‘nin içinde bulunuyor. Eski zamanlarda darüşşifa (hastane) ve tıp medresesi olarak kullanılan bu külliye, 1400’lerin sonundan 1800’lerin sonuna dek, 400 yıl boyunca faaliyet göstermiş.

Yüzyıllar boyunca özellikle de ruh ve akıl hastalarının tedavi edildiği hastane, 20 yıl kadar önce de müze haline getirilmiş. Şu anda Trakya Üniversitesi’nin yönetiminde olan bu müze, 2004 yılında Avrupa Konseyi tarafından verilen Avrupa Müze Ödülü’nü almış.

Müzeyle ilgili birkaç bilgi:

Müze, oda oda canlandırmalara ayrılmış vaziyette. Her odada da o dönemdeki tedavi sürecini canlandıran heykeller bulunuyor.

Hastalar o dönemde müzik, su sesi ve güzel kokularla tedavi ediliyormuş. Müzenin her yerinde o döneme uygun müzikler çalıyor.

Çıkışta bulunan hediyelik eşya satış reyonunda, müzede çalan müziklerin cd’leri satılıyor.

kukla-sureyya-edirne-bayezid-kulliyesi-tip-merkezi

Arkamda gördüğünüz amca, bir müderris. Yani profesör. Yanındaki adam da muid, Yani profesörün yardımcısı. Ben de aralarına karışmaya çalışıyorum işte.

Edirne’ye gezmeye gelenlerin Selimiye Camii’nden sonra en çok ziyaret ettikleri yer olan bu müzeyi mutlaka listenize ekleyin.

Comments (0)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*