Enstalasyon Nedir? Sergiden Farkı Nedir?

Enstalasyon Nedir? Sergiden Farkı Nedir?
21/10/2015 kuklasureyya

kukla-sureyya-enstalasyon-nedir-sergiSık sık duyduğumuz ama anlamını tam olarak bilmediğimiz, anlamına eve dönünce bakarım dediğimiz ama her seferinde bakmayı unuttuğumuz bu harika kelimenin anlamı nedir?

Çağdaş sanatın ayrılmaz bir parçası olan, bir çok sanatçının dilinden düşmeyen bu kelimenin tam anlamı “yerleştirme”dir. Yani “Yerleştirme Sanatı”dır enstalasyon.

Enstalasyonun özellikleri nelerdir? Sergiden farkı nedir?

Sergiler mekandan bağımsız olarak oluşturulur. Bulunduğu alanla bir bütünlük içermez. Enstalasyon ise mekandan bağımsız düşünülemez, bulunduğu mekan için yaratılır.

Enstalasyon her yerde olabilir: Bir bahçede, evde, okulda, terkedilmiş binada, hangarda, aklınıza gelebilecek her yerde.

Enstalasyonlar, resim, heykel, video, gündelik kullanılan malzemeler, doğadan alınan parçalar gibi bir çok şeyi içerebilir.

1960’larda meydana çıkan bu kavram, günümüzde sanatçılar için bir vazgeçilmez. ve bence güzeli çok güzel, kötüsü de çok kötüdür.

Şöyle düşünün: Terk edilmiş bir tersaneye yerleştirilmiş batık gemi parçaları, gemi fotoğrafları, bir dümen, bir kaptan şapkası, bir seyir defteri, yosunlar ve canlı balıklar, hepsi birleşip bir enstalasyon oluşturabilirler.

Tabii ben bunu tam şu anda uydurduğum için kesinlikle “kötü” enstalasyon örneğidir!

Comments (0)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*