Eyvah! Bu Da Mı Yasak?! Uçağa Alınmayan Şeyler Neler?

Eyvah! Bu Da Mı Yasak?! Uçağa Alınmayan Şeyler Neler?
26/02/2015 kuklasureyya

Gezmeyi çok sevdiğimi söylemiş miydim? Tamam, kesin söylemişimdir. Ama gezmek kadar sevdiğim bir şey varsa o da uçağa binmek. Bazıları korkarlar uçağa binmekten ama ben bayılıyorum! Uçak havalanırken ve inerken “hoooop” diye midem hareket ediyor ya, hastayım işte o hisse! Keşke şehir içinde de uçakla gezebilsem.

Şehir içinde uçakla gezemiyorum ama uçağa bineceğim zaman erkenden havaalanına gidip havaalanında geziyorum ben de.

Bu fotoğrafı da en son tatile çıkışımda havaalanında çektim. Güvenlikten geçmek için insanların arasında sıra beklerken bir de baktım, yanımdaki camekanlı bölmede acayip şeyler var!

kukla-sureyya-havaalaninda-ucakta-yasak-seyler-maddelerTabanca
Göz yaşartıcı sprey
Kelepçe
Cop
Elektrikli şok aleti
Bıçak
Muşta
Nunçaku
Yangın söndürücü
Tüfek mermisi
Piknik tüpü
Çakı

Bu saydığım listedeki her şey arkamdaki kutuda vardı. Ciddiyim! Güvenlik görevlilerine sordum “Bunları örnek olsun diye kendiniz mi getirdiniz yoksa insanların çantalarından mı çıkılar?” dedim. Önce biraz yadırgadılar beni ama sonra cevap verdiler. Gerçekten insanların çantalarından çıkmış hepsi. Yani Allah aşkına, bunlarla hava alanına kim gelir ki?!

Neyse, sonuç olarak havaalanına gelirken yanınızda getirmemeniz şeyler var. İsterseniz getirin tabi ama hemen ilk girişte elinizden alır görevliler. Ve elinizden alınmaları için ille de tabanca, bıçak falan olmalarına da gerek yok. Eğer el bagajıyla uçağa binecekseniz, tırnak makası, törpü, kibrit, çakmak falan da yasak. Hatta belli bir miktarın üzerindeki sıvılarla (şampuan, parfüm vs.) da binemiyorsunuz uçağa. O yüzden uçağa binmeden önce mutlaka internetten bineceğiniz uçağın havayolunun kurallarını araştırın.

Bir de bu havaalanı kuralları dışında her ülkenin de kendine özgü başka kuralları olabiliyor. Kimi yiyecek sokmanıza izin vermiyor, kimi başka bir şey. O yüzden gideceğiniz ülkenin kurallarını da önceden araştırın. Neler serbest, neler yasak öğrenin.

Mesela ben artık yanımda tabanca, kelepçe falan taşımıyorum. Yoksa asla nunçakusuz dolaşmam. Ninjayım da ben!

Comment (1)

Pingbacks

  1. […] Neler almamalısınız peki? Bunun için de şu yazıma bakabilirsiniz. Buraya tıklayın isterseniz. […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*