Gemi ve Cruise Turları: Seyahatte Ne Yenir, Ne Giyilir, Neler Yapılır?

Gemi ve Cruise Turları: Seyahatte Ne Yenir, Ne Giyilir, Neler Yapılır?
26/11/2015 kuklasureyya

kukla-sureyya-gemi-turu-seyahat-cruiseBugüne kadar bir gemi/cruise seyahati yapmadıysanız ve yapmayı düşünüyorsanız aklınızda çeşit çeşit soru vardır. İşte tüm sorularınızın cevapları burada!

Bu tür gezileri turlar aracılığıyla yapmanız gerekiyor. Turu satın almak için, ilk önce gideceğiniz destinasyona, sonrasında bu destinasyona giden uluslararası gemi filolarına ve son olarak da Türkiye’de bu turu satan seyahat acentasına karar vermelisiniz.

Destinasyon tamamen size bağlı… Karlar altında beyaz günler geçiren sömestr tatilindeki İstanbul’dan ayrılıp, Karayipler’e de gidebilirsiniz, Aralık ayında dahi ılık sonbahar güneşinin ısıttığı Arap Yarımadası’na da… Ya da benim gibi, kuzey ülkelerine.

Aynı yerlere giden farklı ülkelere ait, geçmişleri yarım yüzyılı aşan filolar var. Bana kalırsa, en iyi servisi Amerikan filoları veriyor. Hem gemiler daha büyük, personel daha sıcakkanlı ve yardımsever, odalar ve diğer tüm mekanlar çok daha temiz, hem de gemideki mağazalarda fiyatlar daha uygun. Bu karşılaştırmam, daha sonra gerçekleştirdiğim katıldığım İtalyan filosu ile yaptığım Adriyatik turuna dayanıyor.)

Yerel acentanızın seçimi tamamen size kalmış… Acentalar arasında fiyat farkı çok fazla olmuyor. Elbette, Türkiye’den fazla sayıda gemi turu satan acentalarla çalışmanızı tavsiye ediyorum. Seyahat öncesindeki bilgilendirmeleri daha detaylı oluyor. Örneğin, gemide ya da indiğiniz ülkelerde kullanacağınız dövizin cinsini (Euro ya da Dolar) dahi, seyahat öncesinde size gönderdikleri bilgi dosyasında bulabiliyorsunuz.

Gemide Oda Seçimi

Gelelim kabin seçimine… Executive katlarda bulunan ve daha geniş bir alana sahip olulp, hizmet çeşidi daha fazla olan odalar da alabilirsiniz elbette, tamamen bütçenize bağlı. Ancak oda tipleri prensipte üçe ayrılıyor.

İç Kabin

Geminin iç tarafında, penceresi olmayan, dört tarafı da duvarla çevrili odalar. En ekonomik fiyatlar bu odalara ait tabii ki. Her ne kadar, seyahat boyunca odada geçireceğiniz süre az da olsa, pek tavsiye etmiyorum. Duvarlardaki geniş aynalara rağmen, oldukça klostrofobik ve havasız görünüyorlar.

Dış Kabin

Geniş pencereden dışarı seyredebiliyorsunuz. Gemi tiplerine göre farklılık gösterse de, genelde bu pencereler açılmıyor. Hava değil ama gün ışığı odanıza doluyor böylece.

Balkonlu Dış Kabin

Bütçeniz el veriyorsa, bu oda tipini tercih etmenizi öneriyorum. Özellikle Amerikan filolarındaki gemilerin balkonları, İtalyan filolarına göre oldukça geniş.

Gemide Yemek

Gemide akşam yemekleri, yolcu sayısı ve restoran kapasitesi dolayısıyla, 2 farklı saatte servis ediliyor. Tüm seyahat boyunca, aynı saatte (18.30 ya da 21.30) aynı restoranda, aynı masada yemek yiyerek, aynı garsonlardan hizmet alıyorsunuz. Bu seçiminizi, turu henüz satın alırken acentaya bildirebilirsiniz. Garsonlara vereceğiniz bahşişi ilk akşamdan vermenizi de özellikle tavsiye ediyorum.

Bu yemeklerde, o akşam için hazırlanan iki farklı menüden birini seçebiliyorsunuz. Eğer gittiğiniz grupta Türk rehber varsa (acentalar, katılımcı sayısına göre rehber veriyor genelde), menülerin Türkçe tercümesini isteyebilirsiniz. Aksi takdirde, İngilizce menüden seçim yapmak durumdasınız.

Sabah kahvaltıları ve öğle yemeklerini ise açık büfeden gözünüzle seçerek alıyorsunuz, tercümeye gerek kalmıyor… Ayrıca gün boyunca atıştırma yapabileceğiniz barlar, pastaneler mevcut.

Gemide Akşam Saatleri: Eğlenceler, Barlar, Danslar, Kültürel Söyleşiler ve Kumarhane

Bana en çok sorulan soru – akşamları nasıl vakit geçirildiğini. Zira gündüz gözüyle gördüğünüz şehirden, genelde 17.00-18.00 civarında demir alıyorsunuz. Neredeyse 1.000 kişi kapasiteli amfi tiyatroda her akşam, 1-1,5 saatlik performanslar sergileniyor. Tabii ki bu performanslar da yemek saatlerine uygun olarak iki farklı seansta gerçekleştiriliyor. Geç yemek yiyenler erken, erken yemek yiyenler ise geç saatteki performansı izleme şansına sahipler. Gece boyunca, minimum 4-5 bar açık oluyor. Dilerseniz sakin müziklerin çaldığı bir barda ya da rüzgarlı güvertede içkinizi yudumlayabilir. Veya canlı sahne müzikleriyle yolcuların da dansa katılabildiği mekanları tercih edebilirsiniz.

Kültürel bilgilerin de verildiği saat aralıklarını yakalamanız mümkün bu arada. Örneğin, Rusya’da çok işlenen bir taş olan “kehribar“ın tanıtımını, sunum eşliğinde uzmanlarından dinleyebiliyorsunuz. Ya da devasa gemiyle ilgili teknik, lojistik açıklamalar edinebileceğiniz sunumlar olabiliyor… Meraklısı için ise kumarhaneler vazgeçilmez mekanlar tabii ki…

Kaptanın gala gecesi

Bu akşam yemeğinde, yüzer otelin suda süzülmesine liderlik eden kaptanla tanışma, hatta fotoğraf çektirme şansını yakalayabiliyorsunuz. Yanınıza alacağınız şık kıyafetinizi bu gece giyiyorsunuz tabii ki… Genellikle ileri yaşlardaki kişilerin tercih ettiği kanısının aksine, gençlerden, çocuklu ailelerden de talep var. Yaşınızı çok almadan bu tip deneyim yaşamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Yazan: Günnur Ferah

Comments (0)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*