Mihrimah Sultan Camii: Gnomon, Dondurma ve Korkunç Yaşlılığım

Mihrimah Sultan Camii: Gnomon, Dondurma ve Korkunç Yaşlılığım
23/06/2015 kuklasureyya

kukla-sureyya-uskudar-mihrimah-sultan-camii-gnomon-gunes-saatiBen doğma büyüme Çengelköylü’yüm. Hem de Çengelköy’ün sonradan yapılan tepeleri değil, en güzel yeri olan Havuzbaşı’ndanım. Ağacı bol, deniz manzaralı, çocuk parklı, cennet gibi Havuzbaşı’ndan.

Ama kendimi bildim bileli kaçmaya çalıştım oradan. Kendimce sebeplerim vardı. Bir ara onları da anlatırım. Ama şimdilik boş verin… Üstelik aklım hep Kadıköy’deydi.

Sonunda, yıllar yıllar önce, kaçtım da. Geldim Kadıköy’e yerleştim. Şimdi herkesten daha Kadıköylü’yüm.

Ama demin Üsküdar’dan geçtim. Anılarım canlandı gözümde. Bu cami Mihrimah Sultan Camii. Buraya ilk kez küçükken babam getirmişti beni. Yok, öyle namaza, duaya değil, bahçesindeki güneş saatini göstermeye. Değişiktir benim babam. Bazen bütün yerine minicik bir detaya önem verir.

Bu caminin hikayeyi herkes biliyordur. Muhteşem Yüzyıl dizisiyle birlikte baya meşhur olmuştu. O yüzden anlatmayacağım. Ama Mihrimah Sultan’ın Hürrem Sultan ile Kanuni Sultan Süleyman‘ın kızı olduğunu, bu camiyi de Mimar Sinan’ın yaptığını söyleyebilirim.

İşte bu caminin avlusunda İstanbul’daki sayılı güneş saatlerinden biri var. Güneş saatleri, tarihin en eski zaman ölçerlerinden biri. Yerde düz bir alanda çizgiler oluyor, çizgilerin ortasında da bir çubuk oluyor. Ve güneş hareket ettikçe çubuğun gölgesi yer değiştiriyor, siz de çizgilerin üzerine düşen gölgeden saati anlıyorsunuz.

Saatin ortasındaki o çubuğun adı “gnomon” bu arada. Ve gnomon, Eski Yunanca’da ‘gösterge’ demek.

İşte şimdi buranın önünden geçerken, babamla caminin avlusunda olduğumuz o günü ve saatlerce çubuğun gölgesinin yer değiştirmesini beklediğimizi hatırladım. Aralarda sıkılmayayım diye bana dondurma almıştı bir de. Onu hatırladım.

Fazla nostaljiğim sanırım ben bugün. Böyle giderse yaşlılığımı düşünemiyorum bile. Artık bulduğum tüm çocukları etrafıma toplayıp esir eder, anlatır da anlatırım.

Comment (1)

Pingbacks

  1. […] Yazının devamı için tıklayınız… […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*