Hak Eden Tüm Öğretmenlerin Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Hak Eden Tüm Öğretmenlerin Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
24/11/2015 kuklasureyya

kukla-sureyya-ogretmenler-gunu-24-kasimKeşke ‘Tüm öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun’ dedikten sonra bir gülücükle bitirebilsem yazımı. Ama yapamayacağım.

17 ay önce kaybettiğim annem öğretmendi. Ama sonradan olmuştu. Önce beni ve kardeşimi besleyip büyütmüş, ben lise sondayken de öğretmenliğe başlamıştı.

Minicik ilkokul öğrencilerine iyi bir öğretmen olmak için salonun duvarlarını ders notlarıyla kaplar, elindeki ders kitaplarıyla yetinmez, internetten araştırmalar yapar, sabahlara kadar ders çalışırdı. Öğretmenlik yaptığı okul çok fakir bir muhitteydi, içi giderdi. Öğrencilerinin “Ayakkabısı yırtık, paltosu yok” diye ağlar, gözüne uyku girmezdi. Sonra ertesi gün bir bakardım, artık ağlamıyor. Anlardım ki o öğrencisine ayakkabı, palto almış.

Annem kendine hiç kıyafet/çanta almazdı fazladan. Her şeyini önce bana ve kardeşime, sonra da öğrencilerine harcardı. Torba torba yiyecek alıp öğrencilerinin evine, onlara hissettirmeden bırakırdı. Ayakkabı alsınlar diye annelerine para verirdi sessizce. Hiç lunaparka gitmemiş öğrencilerini, onlardan hiç para toplamadan, lunaparka götürürdü.

17 ay önce annemin cenazesinde yüzlerce insan vardı. Çok şaşırmıştım, kendi halinde, benim gibi gezip tozmayan annemin ne de çok seveni varmış diye. Televizyonda gördüğümüz ünlülerin cenazesi gibi kalabalık diye. Ama o kalabalığın içinde beni en çok etkileyen, mezarlıkta yanıma gelen o ufacık çocuklar olmuştu. “Öğretmenimiz nerede, öğretmenimiz neredee?” diye yarı üzüntü yarı korkuyla üzerime koşmuşlardı.

Yanında durduğum çukuru gösterirken sadece “aaaa” dediklerini hatırlıyorum. Sonra hiç tanımadığım kadınların bana gelip sarılmalarını, “Biz velileriyiz” ve “Biz eski mezunlarının anneleriyiz” demelerini. Ama hepsinin istisnasız aynı şeyi şeyi söylemesini: “O eşsiz bir öğretmendi, çocuklarımızı kendi çocukları gibi severdi.”

O yüzden benim çıtam çok yüksek. Herkesin öğretmenler gününü kutlayamam ben. Beni okutan ilkokul öğretmenim gibi olanlar varsa, kusura bakmasınlar, çiçek falan değil, en fazla selam veririm. O da yaşlarına hürmetten.

Ama önce güzel anneciğimin, sonra da mesleğinin hakkını veren tüm diğer öğretmenlerin bu güzel gününü kutlar, emektar ellerini öperim. Korkuyla değil, sevgiyle…

Comment (1)

  1. coskun ocak 5 sene önce

    Ne mutluki …Böylesine bir eğitimci Kutsal bir Anneye sahipsiniz.Tekrar tekrar kutluyoruz Annenizin öğretmenler gününü.Nurlar içinde uyusun.Sevgili Süreyya.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*