Hep korkup hem de sevemezsin…

Hep korkup hem de sevemezsin…
17/08/2015 kuklasureyya

kukla-sureyya-istanbul-cengelkoy-ilkokul-ogretmen-aniBugün biraz nostaljik bir giriş yapacağım. Bu hafta Çengelköy‘e çok geldim. Daha önce yazmıştım, hatırlayanlar vardı. Ben doğma büyüme Çengelköylüyüm. Şu anda Kadıköylü olsam ve Kadıköy’ü çok sevsem de benim memleketim Çengelköy.

Bu fotoğrafta gördüğünüz bina da Havuzbaşı’nda bulunan ilkokul. Minicik bir kuklayken burada okudum ben.

İşte tam şu anda size “Öğretmenim o kadar iyiydi, o kadar harikaydı ki, tüm hayatımı değiştirdi; bana okumayı, sevmeyi, gezmeyi öğretti.” gibi bir şeyler söylemeyi çok isterdim ama imkansız.

Kendisi gördüğüm en kötü öğretmenlerden biriydi maalesef. 5 yıl boyunca kendisini sevmek için ne kadar uğraşırsam uğraşayım sevemedim, sadece korktum. Elinde kızılcık sopasıyla gezen, kız öğrencileri erkek öğrencilerden daha çok seven, matematiğim m’sini bilmeyen ve bununla gurur duyan, Anadolu Lisesi sınavlarını yok sayan, teknolojiyi hor gören, “Bizim zamanımızda çamaşır makinesi mi vardı canım!” diyen biriydi. Elindeki o sopayla öğrencilere vurmaktan da hiç çekinmezdi. Çok uslu bir öğrenci olduğum için ilkokul boyunca sadece iki kez sıra dayağında minik parmaklarıma vuruldu. Ama diğer öğrencilerin ne kulakları kaldı ne elleri. Çöp tenekesinin önü ise tek ayak üzerinde bekleyen miniklerle doluydu.

Beşinci sınıftan mezun olduğumuzda, sınıfta Anadolu Lisesi’ni kazanan bir tek ben olmuştum. O zaman öğretmenim beni öğretmenler odasına çağırmış, bana kola ısmarlamış ve “Seni hep sevmiştim zaten.” demişti. O yaşta bile inanmamıştım dediklerine.

Şimdi aradan yıllar geçtikten sonra burada geçirdiğim günleri yine de gülümseyerek hatırlıyorum. Beni ben yapan anıların, sadece güzel anılar olmadıklarını biliyorum çünkü. Nasıl biri olmak istemediğimi öğrendim ilkokulda ben. Okumak istediğimi, her büyüğün sözünün söz olmadığını, gezmek ve gelişmek istediğimi öğrendim. Bir de korkuyla sevginin aynı cümlenin içinde geçemeyeceğini…

Comment (1)

Pingbacks

  1. […] Yazının devamı için tıklayınız… […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*