İrlanda’da Gezi Rehberi: The Burren, Giant’s Causeway ve Cliffs o Moher

İrlanda’da Gezi Rehberi: The Burren, Giant’s Causeway ve Cliffs o Moher
14/11/2015 kuklasureyya

İrlanda tam anlamıyla bir doğal güzellik cenneti! Dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz, kilometrelerce alana uzanmış, sizi hayrete düşürecek oluşumlarla dolu.

İşte Dublin’e arabayla birkaç saat uzaklıkta olan ve şehir merkezinden kalkan günü birlik turlarla gidebileceğiniz rüya gibi yerler:

kukla-sureyya-irlanda-the-burrenThe Burren:

Burası, Atlas Okyanusu’nun kıyısındaki The Burren. 350 milyon yıl önce bir deniz tabanıymış burası. 270 milyon yıl önce de bu deniz tabanı, yüzeye çıkmış. Üzerine de buzul çağı gelmiş. Buzullar eridikten sonra da bu hale gelmiş. Şu anda göz alabildiğine, 150km2’lik bir alan boyunca her yer bu şekilde kayalarla dolu!

kukla-sureyya-irlanda-giants-causew-dev-gecidiGiant’s Causeway – Dev Geçidi

60 milyon yıl önce bir dizi volkanik patlama sonucu oluşan bu alanda 40.000 adet bazalt kolon var ve hepsinin şekli de altıgen!

Unesco’nun dünya mirası listesinde yer alan Dev Geçidi’ni gezerken kendinizi kayaların üzerinde zıplayan keçiler gibi hissediyorsunuz.

kukla-sureyya-irlanda-cliffs-of-moher-ucurumları-1

Cliffs o Moher – Moher Uçurumları

Arkamda gördüğünüz bu kayalıklar Moher Uçurumları! Atlas Okyanusu’na dimdik uzanıyorlar ve yükseklikleri de 200 metreyi geçiyor! Benim bulunduğum yer de, karşı tarafın aynısı. Alanın tamamını yürümek ve en tepeye çıkmak istiyorsunuz birkaç saatinizi ayırmanız şart. Fotoğraf çekerken düşmemeye dikkat edin!

Comment (1)

  1. coskun ocak 6 sene önce

    Öncelikle paylaşımınız için teşekkürler..Gerçekten çok ilginç..Temennim bizlerin gidemediğiz yerlere bol bol gidiniz ..bizlerlede paylaşınız.Başarılarınız sağlıkla devamını diliyoruz.Sevgilerimizle Kukla SÜREYYA.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*