İrlanda’da Yapılacak 10 Şey

İrlanda’da Yapılacak 10 Şey
23/11/2016 kuklasureyya

“O kadar ülke var, neden İrlanda’ya gideyim ki?” diyorsanız ve her defasında bu ülkeyi ziyaret etmeyi es geçiyorsanız durun ve bir daha düşünün! İrlanda’ya gitmek için tahmin ettiğinizden çok daha fazlası var. İşte size İrlanda’yı ziyaret etmek için 10 sebep:

1- Her Şeyden Önce Publar!

Pub deyip geçmeyin. Buranın pubları bir ayrı!

İrlanda kültürünün ayrılmaz bir parçası ve insanların sosyalleşmek için ilk tercihi olan pubların birçoğunda haftanın her günü ve günün her saati canlı müzik dinleyebiliyorsunuz. 

Sadece Dublin’de 850 tane pub bulunuyor. 1198 yılından beri ayakta olan The Brazen Head ve dünyanın en uzun süre gitar çalma rekoruna ev sahipliği yapan Temple Bar da bu mekanların en bilinen ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken örneklerinden.

Birkaç tane pub ziyaret etmeden İrlanda’dan dönmeyin!

kukla-sureyya-irlanda-dublin-pub-1

2- Edebiyat, Edebiyat, Edebiyat!

Dublin, “City of Literature” yani “Edebiyat Şehri” olarak geçiyor ve bu ünvanı da kesinlikle hak ediyor. James Joyce, Oscar Wilde, Samuel Beckett, Bernard Shaw, Jonathan Swift ve Bram Stoker bu şehirle anılan ünlü yazarların başında geliyor.

Birçok ülkede olduğu gibi, İrlanda’da da yazarlarla ilgili bilgi alabileceğiniz müzeler var. Ama diğer ülkelerden farklı olarak, yolda yürürken kaldırımlara metal plakalarla işlenmiş kitap alıntılarıyla da karşılaşabiliyorsunuz.

Ayrıca yazarların yaşamlarına ilişkin ilginç detaylar da karşınıza çıkıyor: Dracula’nın yazarı Bram Stoker’ın, Oscar Wilde’ın eski sevgilisiyle evlendiği kilise, Gulliver’in Gezileri kitabının yazarı Jonathan Swift’in yöneticiliğini yaptığı katedral ya da Oscar Wilde’ın yaşadığı mavi balkonlu ev gibi. Gözünüzü yollardan ayırmayın.
kukla-sureyya-irlanda-dublin-oscar-wilde 1

3- Phoenix Park’da Kendinizi Kaybetmek!

Dört mevsim yağan yağmurlar nedeniyle İrlanda tam anlamıyla yemyeşil. Her yerde ağaçlar, parklar, bahçeler var. Bu parkların en güzeli de Dublin’de bulunan Phoenix Park. 7 km2’lik bir alana yayılan park, Avrupa’daki en büyük parklardan biri. New York’taki Central Park’ın 2, Londra’daki Hyde Park’ın da 6 katı büyüklükte!

Parkın içerisinde İrlanda devlet başkanının evi, Amerikan büyükelçisinin konutu, büyük bir hayvanat bahçesi, spor tesisleri, dünyanın en büyük 3. dikilitaşı olan Wellington Anıtı, serbestçe dolaşan 500’e yakın geyik ve binlerce ağaç var!

Bu parkta gezebilir, koşabilir, yatabilir, yiyip içebilir, hatta şanslıysanız ellerinizle geyik bile besleyebilirsiniz. kukla-sureyya-irlanda-dublin-phoenix-park 1

4- Guinness Storehouse!

Ülkenin en meşhur birası Guinness. Arthur Guinness tarafından 18. yüzyılda kurulan Guinness fabrikası her yıl Dublin’in nüfusundan daha fazla sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor.

Bira üretimiyle ilgili bilgi verilen ve tadım yapılan tesisin en üst katı da Dublin’in en yüksek ve panoramik manzaralı restoranına ev sahipliği yapıyor.

Bu arada bu bilgiyi vermeden geçmek olmaz. Ünlü Rekorlar Kitabı da adını bu aileden alıyor. Hikaye şöyle: Şirket kurulduktan uzun yıllar sonra şirket başkanı bir parti sırasında arkadaşlarıyla “En hızlı av kuşu hangisidir?” diye bir tartışmaya giriyor. Konu uzadıkça uzuyor ve sonunda 1955 yılında Guinness biraları sponsorluğunda bir kitapçık çıkarmaya karar veriyorlar.

kukla-sureyya-irlanda-dublin-guinness 

5- Trinity College ve Efsanevi Kütüphanesi Long Room

İrlandalı birçok ünlü edebiyatçı, sanatçı ve biliminsanının mezun olduğu Trinity College, 1591 yılında Kraliçe 1. Elizabeth’in talimatıyla, dönemin koyu ve din ağırlıklı okullarının karşısında daha modern bir okul olması için kurulmuş.

Halen eğitim vermeye devam eden üniversiteye turist girişi serbest. Okulun bahçesinde öğrencilerin arasına karışabilir, istediğiniz kadar vakit geçirebilirsiniz.

kukla-sureyya-irlanda-dublin-trinity-college

Kampüs içerisinde bulunan ve MS 800 yıllarına ait olduğu tahmin edilen el yazması İncil metinleri “Book of Kells” mutlaka görülmesi gereken eserlerden.

Üniversitenin efsanevi kütüphanesi Long Room ise, adından da anlaşılacağı gibi uzun bir oda. Kendinizi Harry Potter filminin setinde gibi hissedeceğiniz bu oda 64 metre uzunluğunda ve 14 metre yüksekliğinde. Sağlı sollu, iki katlı kitaplıklar, her bölmenin arasında da edebiyatçıların, düşünürlerin ya da biliminsanlarının büstleri var. İçeri girdikten sonra bir süre büyülenip kalacağınızı hesaplayarak geniş bir zamanda gelmelisiniz. Hatta hiç dışarı çıkmayın!

kukla-sureyya-irlanda-long-room

6- Tarihçesi

İrlanda’nın Keltler’e kadar dayanan köklü tarihi birçok ayaklanma görmüş. Bu ayaklanmaların ve tarihin izleri de tüm ülkeye yayılmış halde.

Dublin’in merkezinde bulunan heykellerdeki kurşun delikleri, Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’ta bulunan duvar resimleri ve siyah taksi adı verilen dolmuşlar, şehrin merkezinde bulunan ve artık sadece turistler için açık tutulan hapishane de 20. yüzyılda yaşanan ayaklanmaların günümüze kalan izlerinden sadece bazıları.kukla-sureyya-irlanda-dublin-belfast 1

7- Viski Turları

Viski denildiğinde Amerika ve İskoçya ile birlikte akla gelen akla gelen üç ülkeden biri İrlanda.

Ülkenin önde gelen viski fabrikalarına turlar düzenleniyor. Bu turlarda viskinin tarihçesi, üretim aşamaları ve başlıca viski türleri arasındaki tat farkları anlatılıyor. Tabi ki tadım da yapılıyor. Turlarda, viskinin ilk başta parfüm olarak üretildiğini ama tadı güzel olduğu için içilmeye başlandığını gibi ilginç bilgiler de öğrenmek mümkün. Hangi viskinin turuna katılacağınız ise tamamen size kalmış.

8- Doğa Harikaları: Cliffs of Moher, Giant’s Causeway ve The Burren

İrlanda’da doğa sizi fazlasıyla şaşırtacak!

Unesco’nun dünya mirası listesinde yer alan Giant’s Causeway (Dev Geçidi), 60 milyon yıl önce bir dizi volkanik patlama sonucu oluşmuş ve şu anda bu alanda 40.000 adet bazalt kolon var. Hepsinin şekli de altıgen! kukla-sureyya-irlanda-dublin-giants-causeway 1

Oluşumu 350 milyon yıl öncesine dayanan The Burren’da 150km2’lik bir alan boyunca her yer kayalarla dolu! Burada yaşayan bitkilerin bazıları dünyanın başka hiçbir yerinde yok.

kukla-sureyya-irlanda-the-burren

Adrenalin seviyorum diyorsanız da Cliffs of Moher (Moher Uçurumları) doğru adres! İrlanda’nın batısında, Atlas Okyanusu’nun kıyısında bulunan Cliffs of Moher, okyanusa dimdik uzanıyorlar ve yükseklikleri de 200 metre! Uçurum boyunca yürüyüş yapabilir, fotoğraf çekebilirsiniz ama aşağı uçmamaya da dikkat etmelisiniz.

kukla-sureyya-irlanda-cliffs-o-moher

9- Mimari Harikalar

Ülkenin tarihiyle paralel olarak, mimari yapılar da son derece ilgi çekici. Keltler’den kalan yapılardan tutun da 2003 yılında yapılan ve modern zaman anıtı olarak geçen Spire of Dublin’e kadar tüm zamanlara ait mimari eserleri görmeniz mümkün İrlanda’da.

kukla-sureyya-irlanda-dublin-spire

Ülkeyi gezerken gözünüzü şatolardan, kalelerden, katedrallerden, Georgian stili evlerden alamıyorsunuz. Eğer Game of Thrones meraklısıysanız, dizinin çekildiği yerlerden biri olan ve 1500’lü yıllardan kalan Dunluce Kalesi’ni de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

kukla-sureyya-irlanda-game-of-thrones-dunluce-kalesi-1

10- İnsanları gerçek olamayacak kadar sempatikler!

Ve geldik en önemli maddeye! “İrlanda’da ne yapacağım, kuzeyin insanları soğuk mudur?” diye düşünüyorsanız çok fena yanılıyorsunuz. BBC’nin yaptığı bir ankete göre Avrupa’daki en sıcakkanlı halk İrlandalılar!

Elinizde bir haritayla yolda yürürken karşınıza bir anda bir İrlandalı’nın çıkıp “Yardımcı olabilir miyim arkadaşım?” diye sormasına, bindiğiniz taksinin şoförünün sizi kendi dilinizde selamlamasına, konuştuğunuz birçok İrlandalı’nın da Türkler’le İrlandalılar’ın genetik olarak kardeş olduklarını düşünmelerine şaşırmayın.kukla-sureyya-irlanda-dublin-insanlar 1

Kısacası, İrlanda harika bir yer!

Comments (2)

 1. elyaf_eniste 5 sene önce

  Çok güzel bir yazı olmuş, oralara gitmiş gibi oldum 🙂

  • Author
   kuklasureyya 5 sene önce

   Ne mutlu bana o zaman! 🙂

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*