İstanbul’da Gezilecek Yerler: Çemberlitaş Sütunu

İstanbul’da Gezilecek Yerler: Çemberlitaş Sütunu
17/11/2015 kuklasureyya

kukla-sureyya-cemberlitas-sutunuArkamda gördüğünüz bu kocaman taş, Çemberlitaş tramvay durağının hemen arkasındaki Çemberlitaş Sütunu. Tarihi öyle böyle eski değil! 330 yılında, o dönem yönetimde olan İmparator I. Konstantin‘in onuruna yaptırılmış.

Yaptırıldığı dönemden itibaren de üzerinde farklı farklı heykeller bulunmuş ama şu anda yok. Zaman içinde yıkılmış ya da kaldırılmış. Efsaneye göre, Hz. İsa’ya ait çok önemli eşyalar gömülüymüş bu sütunun dibinde! Hatta o eşyalardan biri de kutsal kase Graal’mış. Bilmeyenler için söyleyeyim, Graal’dan su içenlerin ölümsüz olacağına inanılır ve yüzyıllardır aranan bu kase hiçbir yerde bulunamamıştır. Hadi bir gayret yardım edin bana, bir el atın da kaldıralım şu sütunu, ağırlığı sadece 24 toncuk! Söz, kaseyi ortak kullanırız, içinden su içmemize de gerek yok, salonda güzel durur.

* Kutsal Kase olarak da bilinen Graal, Hz. İsa’nın son yemeğinde kullandığı iddia edilen bir kaptır. İlk kez Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri’nde bahsedilmiştir.

Comments (0)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*