İstanbul’daki Nostaljik Tramvaylar ve Tarihleri: Kadıköy, Beyoğlu, Tünel

İstanbul’daki Nostaljik Tramvaylar ve Tarihleri: Kadıköy, Beyoğlu, Tünel
26/06/2015 kuklasureyya

kukla-sureyya-istanbul-kadikoy-nostaljik-tramvay-2.jpg

Bu tramvayları o kadar çok seviyorum ki anlatamam!

Burası Kadıköy. Buradaki bu nostaljik tramvayları gören insanlar bu hattı çok eski sanıyorlar. Ama değiller. Bu hat çalışmaya 2003 yılının sonunda başladı. Eskiden İstanbul’da tramvaylar varmış tabi ama bu hatta değil. Burası biraz süs tramvayı. Tabi süs müs, günde 82 sefer yapıyor gene de. Hep aynı hat üzerinde, hep aynı yönde dönüp duruyor.

Ben çok seviyorum bu tramvayı. Bazen elime kahvemi alıyorum, biniyorum tramvaya, cam kenarına oturuyorum, birkaç tur inmeden dönüp duruyorum. Çok keyifli, kafa dağıtıyor, özellikle kışın karda çok güzel oluyor.

kukla-sureyya-istanbul-beyoglu-istiklal-caddesi-nostaljik-tramvay-2Burası da İstiklal Caddesi. İstiklal Caddesi’ndeki nostaljik tramvaylar, Kadıköy’dekinden daha eskiler. 1989 yılında müzede bulunan eski vagonların restore edilmesiyle hizmete girmişler. Ve o zamandan beri de Her gün 07:30 – 22:45 saatleri arasında Taksim Meydanı ile Tünel arasında gidip geliyorlar.kukla-sureyya-istanbul-beyoglu-istiklal-caddesi-nostaljik-tramvay-1

Ama ben şimdi kenara çekileyim de ezilmeyeyim. Ve en sevdiğime gideyim!

kukla-sureyya-istanbul-beyoglu-taksim-tunel-nostaljik-tramvay-1

Ve işte en güzel tramvay, Tünel’deki tramvay! Karaköy-İstiklal Caddesi arası. Tam 139 yıllık hat!

Burası aynı zamanda dünyanın en eski ikinci metrosu. (İlki Londra’da.) Hat 573 metre ve sadece 90 saniye sürüyor yolculuk. Ve en önemlisi, bu tramvay elektrikli!

Ben yıllaaar önce bir kez bu tramvaya binmiştim. Söylemesi ayıp, çok su içmişim, tuvalete gitmem lazım. Ve şans bu ya, tramvaydayken elektrikler kesildi. 90 saniyelik yol ama ben içeride tıkıldım kaldım. Kımıl kımıl oynuyorum olduğum yerde, neredeyse altıma yapacağım. Karanlık tünelin ortasında karanlıkta kalmak ayrı korkunç, o haldeyken çişimin gelmesi ayrı korkunç.

Neyse ki 10 dakika içinde geri geldi elektrikler de yolda devam ettik. Koştum Karaköy’de bir tuvalet buldum girdim. Ama sonrasında uzun süre korktum bu hattan. Her seferinde içeride kalacağım zannettim.

kukla-sureyya-istanbul-beyoglu-taksim-tunel-nostaljik-tramvay-2Ama şimdi bu korkum geçti. Hem de ne geçme! Bana kullandırıyorlar koca aleti. Sağolsunlar, kabiliyetimi hemen fark etmiş olmalılar.

Ben gidiyorum şimdi. Zaten hat da kesiliyoo..o….or…rrr…

(Tramvaylarla ilgili olarak “Dingo’nun Ahırı” hikayesini de okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.)

Comments (3)

Pingbacks

  1. […] Yazının devamı için tıklayınız… […]

  2. […] (Bu arada tramvaylarla ilgili daha fazla bilgi isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.) […]

  3. […] Devamını okumak için tıklayınız. […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*