İtalya’dan Bir Yakışıklı: Espresso! Espresso Nedir, Ne Değildir, Nasıl Okunur? Ben Neden Bu Kadar Çok Seviyorum Bu Kahveyi?!

İtalya’dan Bir Yakışıklı: Espresso! Espresso Nedir, Ne Değildir, Nasıl Okunur? Ben Neden Bu Kadar Çok Seviyorum Bu Kahveyi?!
21/08/2015 kuklasureyya

kukla-sureyya-kahve-espresso-nedir-nasil-demlenir-okunusu-best-coffee-shop-1 Kahveyi ne kadar çok sevdiğimi söylememe gerek bile yok sanırım. Kahve içmezsem güne başlayamıyorum. Bu kocaman gözlerimi kahveye borçluyum ben!

O yüzden bugün size kahveler içinde belki de en önemli olanından bahsedeceğim. Evet, bildiniz: Bir çok kahvenin (Americano, latte, cappuccino, macchiato…) özünü oluşturan ve tek başına içimi de ayrı bir keyif olan Espresso!

Espresso İtalya kökenli bir kahve ve bizim Türk kahvesi gibi ufak boyutlarda servis ediliyor. 6.5-7 gram kadar taze öğütülmüş kahve, özel makinesinde yüksek basınçla demleniyor ve ortaya 25-30 ml kadar, telvesiz bir kahve çıkıyor. Zaten espresso adını da bu demlenme şeklinden alıyor. Kelime kökeni “basınç” anlamına gelen “pressione”den geliyor.kukla-sureyya-kahve-espresso-nedir-nasil-demlenir-okunusu-best-coffee-shop-2

Bu yazıyı yazmaya başlamadan önce ben de bilmiyordum ama araştırınca öğrendim ki İtalya’da kahve içmek bir ritüelmiş. Tıpkı bizim gibi onlar da kahveye çok önem veriyorlarmış ve espressonun tadı kadar servisi de önemliymiş: Çok geniş olmayan, tercihen porselen ve 40°C civarı ısıtılmış fincan kullanılmalıymış. Yani oldukça detaylı bir işmiş bu espresso.

Bu arada “espresso kelimesini genellikle yanlış okuyoruz biz. Yeri gelmişken onu da söyleyeyim: “Ekspresso” falan diyoruz ama doğrusu “espresso“.

Bu kadar espressodan bahsettikten sonra güzel espresso yapan bir mekan da önermezsem olmaz. Şu anda bulunduğum Best Coffee Shop bu konuda oldukça iyi. Kahvenin aroması da servisi de tam olması gerektiği gibi. Ayrıca İtalya deyince aklınıza gelen makarna ve pizza da var burada.kukla-sureyya-kahve-espresso-nedir-nasil-demlenir-okunusu-best-coffee-shop-3

Eh, bu yazıyı yazarken oldukça yoruldum ve bir ödülü hak ettim sanırım artık! Böyle hoş kokulu ve aromalı, yakışıklı bir espresso alayım ben. Duble olsun!

Comments (3)

 1. Hebele Hübele 6 sene önce

  Bu arada bu mekanın manzarası da bir harika.. Tam karşısı Galata Kulesi 🙂

  • Author
   kuklasureyya 6 sene önce

   Aynen öyle 🙂

Pingbacks

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*