Kadıköy Altıyol’daki Boğa Heykeli’nin Hikayesi ve Tarihi

Kadıköy Altıyol’daki Boğa Heykeli’nin Hikayesi ve Tarihi
24/03/2015 kuklasureyya

Neredeyse her gün önünden geçtiğim Boğa’yı ilk defa bu yaz üzerinde oturup fotoğraf çektiren biri yokken yakaladım. Hal böyle olunca hemen bir fotoğraf çektim tabi.kukla-sureyya-istanbul-kadikoy-altiyol-boga-heykeli-tarihi

Ben kendimi bildim bileli bu heykel burada. Aslında ben çocukken gelmiş buraya ama o yaşlarda kendimi bilmiyordum ben henüz. Yani heykelmiş, boğaymış anlamsızdı benim için. Varsa yoksa çizgi filmler, oyuncaklar, anne yapımı patates kızartması ve çikolatalı gofret vardı. Boğa değil dinozor koysanız fark etmeyebilirdim.

Neyse, ne diyordum, bu Boğa buraya 1987 yılında gelmiş. Ama doğumu çok daha eskiye dayanıyor.

Heykeltraş Isidore Bonheur 1864 yılında yapmış bu Boğa’yı. 3 yıl sonra, 1867 yılında da Osmanlı Sultanı Abdulaziz Paris’e gitmiş ve bir fuarda bu Boğa’yı (ve yanında başka heykelleri) görmüş. “Beylerbeyi ve Çırağan Sarayları’nda iyi durur bunlar.” diyerek almış heykelleri.

Sonra heykeller İstanbul’a gelmiş. Boğa da gelmiş tabi. O saray senin bu saray benim uzun yıllar takılmış Boğa.

Sonra 1950 gibi Lütfi Kırdar’ın oraya gitmiş. Biraz da orada takılmış. 1971 yılındaysa artık Kadıköy’e gelmiş. Ama şu andaki yerine değil, Belediye’nin önüne gelmiş. Orada da uzunca bir süre durduktan sonra sonunda 1987 yılında şimdiki yerine yani Altıyol‘a taşınmış.

Ben çok seviyorum bu heykeli. Ama Kadıköy’le bütünleştiği için mi yoksa gerçekten güzel bir eser olduğu için mi seviyorum, emin değilim. Zaten birini ya da bir şeyi neden sevdiğini çözmek zorunda değilsin ki. Gönül bu. Ne zaman, neden, kime takılacağını bilemezsin. Benimki de bir boğaya takılmdı işte. Aramızda biraz boy farkı var ama olur o kadar.

Comments (4)

 1. Tilbe Üze 6 sene önce

  Neredeyse her gün önünden geçtiğim Boğa’nın hikayesinin olabileceğini hiç düşünmediğimi fark ettim. Çok güzel ve blgilendirici bir yazı olmuş =)

 2. Tilbe Üze 6 sene önce

  Neredeyse her gün önünden geçtiğim Boğa’nın hikayesinin olabileceğini hiç düşünmediğimi fark ettim. Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş =)

  • Author
   kuklasureyya 6 sene önce

   Şimdi çok sevindim işte =)

Pingbacks

 1. […] Yazının devamı için tıklayınız… […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*