Kadıköy’de Falafel ve Ev Yemeği İçin Tonton Efendi

Kadıköy’de Falafel ve Ev Yemeği İçin Tonton Efendi
02/02/2015 kuklasureyya

kadikoy-yeldegirmeni-falafel-tonton-efendi-kukla-sureyyaBirkaç yıl öncesine kadar sadece semt sakinlerinin ve esnaflarının olduğu, dışarıdan yerli/yabancı turist gelmeyen, hatta geceleri tek başınıza geçmeyi pek tercih etmeyeceğiniz semtlerden biriydi Yeldeğirmeni. Ama son birkaç yıldır hem belediyenin hem de Kadıköy’de oturanların desteğiyle toparlandı, güzelleşti. Duvarlarına resimler yapıldı. Gece gündüz gezilebilecek, bol kafesi olan bir yer haline geldi. Ben de bu öğlen yemek yemek için Yeldeğirmeni’ne geldim. Burayı da öyle keşfettim.

Burası Tonton Efendi isimli bir falafelci. Falafelci diyorum ama aslında birçok çeşit ev yemeği de var. Mekanın sahibi Selahattin Bey, 32 yıl önce İstanbul’a taşınmış, Lübnan kökenli bir beyefendi ve Lübnan usulü falafel yapıyor burada. İki yıldır yanında çalışan Hale Hanım da, aslında teyze demek daha doğru, çünkü çok sıcakkanlı ve tam bir teyze, ev yemeklerini yapıyor. Şu anda önümde kuru fasulye ve bulgur pilavı var. Ama falafellerinden de yedim, o da çok lezzetliydi.

Siz de gelmek isterseniz, burası öğlen 12’den gece 3’e kadar açık. Baklagillerden sebze yemeklerine, et yemeklerinden vegan seçeneklere kadar birçok şey var. Tahıl ve baklagiller her gün aynı ama sebze yemekleri de her gün değişiyor. Hale Hanım o gün markette/pazarda taze ne bulursa onu yapıyor. Tatlı da yapmak istiyor ama maalesef ona vakit bulamıyor. Çay ve kahveyse tabi ki var. Öyle şık bir yer değil Tonton Efendi, kendi halinde ama temiz ve samimi.

Bu arada bu kadar geç saatte kapanmasının sebebi de müşterilerinin arasında çok sayıda yabancı turist ve yabancı öğrenci olması. Şu anda bile yabancı turistler yemek yiyorlar benimle birlikte. Neyse, ben şimdi yemeğimi yiyeyim. Sonra da belki turistlere sararım biraz. Biraz dil pratiği yaparım. “Hello, how are you? Where are you from?”

Adres: Karakolhane Cad. No:50/ B Yeldeğirmeni, Kadıköy

 

Comments (0)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*