Kadıköy’de Rahat ve Sıcak Bir Kafe: 180 Coffee Bakery

Kadıköy’de Rahat ve Sıcak Bir Kafe: 180 Coffee Bakery
11/03/2015 kuklasureyya

180 derecelik bakış açım!

Kahveyi ne kadar çok sevdiğimi biliyorsunuz. Hal böyle olunca da oturduğum semt olan Kadıköy’de girmediğim kahveci kalmıyor. Burası da sıklıkla geldiğim kafelerden biri. 180 Coffee Bakery. Okunuşunu sorarsanız da size “180 Kafi Beykri” derim. Ama kısaca 180 demek daha kolay bence.

kukla-sureyya-kadikoy-moda-180-coffee-bakeryBuranın sahibinin adı Yalçın. Bir de yemek uzmanı Umut var. İkisi de hep buradalar. Çok tatlı insanlar. Kuklayım diye beni hor görmüyorlar, bol bol çay ve kahve veriyorlar bana.

Çayın kahvenin yanında çok da güzel yiyecekleri var. Kavanozda dondurmalı browni, kavanozda milföy, spesiyal hurmalı tatlı gibi değişik değişik şeyler yapıyor Umut. Ama ben en çok o kocaman kurabiyelerini seviyorum. Sanırım tipim Kurabiye Canavarı’na benzediği için, emin değilim.

Buraya o kadar geldim gittim ama bugüne kadar adının neden 180 olduğunu hiç sormamıştım. Çünkü kendimce biliyordum anlamını. Ee, o kadar geometri dersi gördüm zamanında. Belli ki bu 180 derecelik açıyı anlatıyordu, yani 180 derecelik bir bakış açısını.

O kadar zaman sormamışım, otursam ya yerimde. Ama yok, kalktım, kendimden emin “180, 180 derecelik açı demek değil mi?” diye sordum. Ve sorduğum gibi de rezil oldum.

Öyle kendi kendime uydurmuşum meğer.

180, dünyanın her yerinde pasta, kek pişirirken kullanılan ideal fırın derecesiymiş. Her sabah gelip fırını 180 dereceye ayarlıyorlarmış. Bu yüzden 180 koymuşlar adını.

Ne bileyim ben, hiç kek yapmadım ki. Baktım suratlarına kuş gibi. Halimi görünce üzülmememi, benden daha kötü tahminlerde bulunanlar olduğunu söylediler.

Geçen gün birisi ‘Kahveyi 180 derecede kaynatıyorsunuz, o yüzden 180 değil mi?’ demiş.

Eh, akıl akıldan üstündür. Teşekkürler ‘birisi’. Benden daha kötülerinin olduğunu duymak az da olsa rahatlattı beni.

Adres: Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cad. No: 36 Moda/Kadıköy, İstanbul

Comments (6)

 1. Linda Gezer 6 sene önce

  Kesınlikle guzel bı yer zamanım oldukca kacıyorum!

  • Author
   kuklasureyya 6 sene önce

   Ben de 🙂

 2. elyaf 6 sene önce

  Hep de kalabalık hee…

  • Author
   kuklasureyya 6 sene önce

   Öyle valla..

Pingbacks

 1. […] Yazının devamı için tıklayınız… […]

 2. […] 180 Coffee Bakery […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*