Kadıköy’de Yeni Bir Üçüncü Dalga Kahveci: Rafine Espresso Bar

Kadıköy’de Yeni Bir Üçüncü Dalga Kahveci: Rafine Espresso Bar
22/03/2015 kuklasureyya

Yeni ve güzel bir kahveci keşfetmenin mutluluğu içindeyim. Burası Moda Caddesi üzerindeki Rafine Espresso Bar. 7 ay önce açılan, küçücük bir yer. Önünden geçip görmeme ihtimaliniz bile var, o kadar küçük. Ama kahveleri de bir o kadar lezzetli.kukla-sureyya-rafine-espresso-bar-kadikoy-moda-ucuncu-dalga-kahveci

Sahibi Kaan, genç ve hevesli biri. Asıl mesleği aşçılık. 5 yıl Türkiye’de, 3 yıl da Londra’da aşçılık yapmış. Hem de oldukça iyi yerlerde, Conrad’da, Hilton’da, Cipriani’de çalışmış. Uzmanlık alanı da sıcak şefliğiymiş.

Bu kahveciyi açmadan önce de aslında Moda’da bir restoran açmayı planlıyormuş ama sonra vazgeçmiş, burayı açmış. İyi de yapmış. Çok güzel bir kahveci olmuş burası.

Her türlü demleme yöntemi (chemex, aeropress, sifon) var burada. Ayrıca kahvenin yanında çok güzel tatlılar da var ve tatlıları da kendisi yapıyor Kaan.

Ve mekanla ilgili birkaç not:

– Kaan, kahveleri At Origin ve Petra’dan alıyormuş ama bu yaz artık kendi kahvesini kavurmaya başlayacakmış.

– Her malzemeyi özenle seçen, kaliteye ve araştırmaya çok önem veren biri Kaan. Akşam dükkanı kapattıktan sonra marketten ucuz süt ve kahve alıp sadece kahveyi daha güzel süslemek için denemeler yapıyormuş kendi başına. Hani kahvenin sütünün üzerine şekiller, yapraklar, kalpler yaparlar ya, onları çalışıyormuş.

– Sütü özellikle çok kaynatmıyor ki besin değeri ölmesin. Tam içimlik ısıda servis ediyor kahveyi. Yani öyle kaynar, ağız yakan bir sütlü kahve içmeyi beklemeyin.

– Kaan, tam bir Sylvester Stallone hayranı. O yüzden de duvarda kocaman bir resmi var oyuncunun.kukla-sureyya-rafine-espresso-bar-kadikoy-moda-ucuncu-dalga-kahveci-sylvester-stallone

Rafine ismini seçmesinin sebebiyse, bu kelimenin kendi bakış açısını anlattığını düşünmesi.

Sonuç olarak, güzel, sıcak ve lezzetli bir 3. dalga kahveci burası. Siz de gelmek isterseniz de unutmayın, Kaan tek başına çalıştığı için Pazartesi günleri kapalı Rafine. Hafta içi 08:00-20:00 arası, hafta sonu da 09:00-21:00 arası açık. Muhtemelen ben sık sık geleceğim buraya. Oturmaya vaktim olmasa bile en azından paket yaptırır, gene içerim.

Adres: Caferağa Mahallesi, Kadıköy Merkez Caddesi, No 69/A, Kadıköy, İstanbul

Comments (4)

 1. turuncu boya 6 sene önce

  Gerçekten gidip icesim geldi oyle anlatmissin ki ama gel gor ki istanbulda yapamıyoruz 🙂

  • Author
   kuklasureyya 6 sene önce

   Bu taraflara gelirsen bir gün uğrarsın hihih 🙂

 2. turuncu boya 6 sene önce

  Istanbulda degiliz yazacaktim 🙂

Pingbacks

 1. […] Yazının devamı için tıklayınız… […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*