Kadıköy’deki Tarih: Türkiye’nin En Eski Pastanelerinden Baylan ve Kup Griye

Kadıköy’deki Tarih: Türkiye’nin En Eski Pastanelerinden Baylan ve Kup Griye
01/02/2015 kuklasureyya

istanbul-kadikoy-baylan-pastanesi-kup-griye-kukla-sureyya

Vallahi yemiyorum, amacım buranın tarihini anlatmak! Burası oldukça eski bir pastane. 1961 yılında açılmış ve o zamandan beri Kadıköylülerin ve Kadıköy’e gezmeye gelenlerin uğrak yeri.

Burası 1961 yılında açılmış ama Baylan Pastaneleri’nin tarihi çok daha eski. Cumhuriyet’le beraber, 1923 yılında ilk şubesini Beyoğlu’nda açmış Baylan. 1925 yılında da Karaköy şubesini açmış. Bu iki şube de günümüze kadar kalamamış ama açık olduğu dönemde Beyoğlu şubesi birçok yazarın, şairin, ressamın uğrak yeri olmuş. Atillâ İlhan, Oktay Akbal, Behçet Necatigil, Ferit Edgü, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Haldun Taner, Cemal Süreya, Peyami Safa ve Orhan Kemal de Baylan’a sıklıkla giden isimlerdenmiş.

1954 yılında da, resimde önümde gördüğünüz Kup Griye adlı tatlıyı yaratmışlar. Tamamen Baylan’ın icadı olan bu tarif o günden bu güne dek hiç değişmemiş. Hatta sözlüklere, ansiklopedilere girmiş.

Vanilyalı ve karamelli dondurma, krem şanti, balbadem, karamel sosu ve kedidilinden oluşan bu tatlı çok lezzetli ve tam bir kalori deposu! O yüzden ben şimdi yemiyorum. Sadece izliyorum!

Bu arada merak edenler için bir ek bilgi de vereyim. Kup Griye, Fransızca “Coupe Grillée”den geliyor. Kup, kupa/kadeh demek. Griye de yanmış demek, ki burada kastettiği yanmış şeker yani karamel.

Neyse, anlatırken yoruldum, bir lokma yiyeyim bari. Ama valla çok az yiyeceğim, hayatta bitirmem hepsini!

 

Adres: Caferağa Mh., Muvakkıthane Caddesi No:19, Istanbul

Comments (0)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*