Kadıköy’ün En Güzel Kahvecilerinden Çekirdek

Kadıköy’ün En Güzel Kahvecilerinden Çekirdek
01/02/2015 kuklasureyya

Yaşistanbul-kadikoy-moda-cekirdek-kahveci-kukla-sureyya-2adığım muhit diye demiyorum ama Kadıköy tam bir kahve cenneti artık. Her sokakta farklı ve güzel bir kahveciye rastlamak mümkün. Burası da o yerlerden biri.

Aslında uzunca bir süredir önünden geçiyordum ama ilk defa oturmaya fırsat bulabildim. Bir fincan filtre kahve söyledim ve aldığım ilk yudumla birlikte de buraya daha önce gelmediğim için pişman oldum. Son zamanlarda içtiğim en lezzetli ve içimi hafif kahve! Hemen tezgahın arkasında duran ve adının Tunca olduğunu öğrendiğim beyefendiye mekanın sahibinin kim olduğunu sordum.

Sahibi kendisiymiş. Tunca Bey tam sevdiğim dükkan sahibi tipi çıktı. Tüm sorularıma güleryüzle ve sıkılmadan cevap verdi.

Çekirdek’i açalı tam iki yıl olmuş ve o zamandan beri de tek başına çalışıyormuş Tunca Bey, yanında hiç kimse yokmuş. Kahveleri taze çekirdek olarak alıyormuş. Kavurma işlemini de öğütme işlemini de kendisi yapıyormuş. Dükkanın ismi de o yüzden Çekirdek koymuş zaten. Ama Tunca Bey burayı açmadan önce kahveci değilmiş, asıl mesleği pastacılıkmış. Şu anda dükkanda bulunan tüm tatlıları, pastaları, sandviçleri kendi yapmış. Yani bu dükkanda bulunan tüm ürünler tamamen kendi eseriymiş.

İçerisi küçük ama çok iç açıcı. Ayrıca çalan müzikler de çok güzel. Eğer siz de Bahariye Caddesi’nin bitiminde lezzetli kahveciye gelmek isterseniz aman dikkat; Çekirdek pazar günleri kapalı. Diğer günlerde de sabah 7 akşam 7 arası açık. Normalde pazar günleri pek kapalı olmaz kafeler, kahveciler. Ama Tunca Bey tek başına çalıştığı için dinlenecek bir güne ihtiyacı varmış, haklı olarak tabi. O da pazar gününü seçmiş.

istanbul-kadikoy-moda-cekirdek-kahveci-kukla-sureyya-1Ben her fırsatta buraya geleceğim artık. Oturmaya vaktim olmasa da elde alır çıkarım. Ama oturmayı tercih ederim tabi. Pastalara karşı, fonda güzel bir müzikle kahve içmekten güzel ne olabilir ki!

Adres: Caferağa Mh., Şair Latifi Sokak No:9, 34710 İstanbul

Comments (0)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*