Kafka’nın “Dönüşüm”ü: Yaklaşabildiğim Tek Böcek!

Kafka’nın “Dönüşüm”ü: Yaklaşabildiğim Tek Böcek!
17/10/2015 kuklasureyya

kukla-sureyya-kafka-donusum-bocekKafka‘nın Dönüşüm‘ünü okumayan yoktur sanırım. Varsa da hemen şimdi yerinden kalksın ve bir koşu alsın gelsin! Ciddiyim, lütfen beni kırmayın!

Ben bu kitabı çok geç ve zor okudum. Sebebi de çılgın boyutlardaki böcek korkum!

Kitabın meşhur ilk cümlesi: Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu.” Olacak iş değil! Okurken içimden sık sık kendimi “Neden böcek?! Neden tavşan falan değil, neden sincap değil?! Neden böceeek!” diye bağırırken buldum. Yerimden zıpladım, koltuktan düştüm, o derece korkuyorum böceklerden, adları bile yetiyor! Ama tüm bunlara rağmen, okuduktan sonra alıp baş köşeme koydum Dönüşüm’ü. Hayranlıkla aşk arasında bir his besliyorum bu kitaba!

Kitabı çok beğendim ama daha çok beğendiğim bir şey varsa o da Can Yayınları kitabın arkasına eklediği yazışmalar bölümü. Kafka, Dönüşüm’ü yazarken sevgilisiyle, yazdıktan sonra da yayıncısıyla çeşitli yazışmalar yapmış. İşte o yazışmalardan bir bölüm: “Sevgilim, neşeli bir şeyler de söylemek isterdim ama aklıma doğal bir şeyler gelmiyor ve üstelik öykümün önümde açık duran sayfasında 4 kişi birden ağlamaktalar, ya da düşünülebilecek en büyük üzüntülerle yüklüler.” (Devamını da yazmak isterdim ama okumayanlar varsa diye yazmıyorum…)

Ve gelelim benim bu yazıyı yazma nedenime: Kafka, Dönüşüm’ü tam 100 yıl önce, 1915 yazmış. Yani şu anda 100. yılı! Benim babamın babasının bile henüz hayatta olmadığı o yıllarda ortaya çıkan bu şaheseri 100. yılında anmak da, tüylü boynumun borcu.

Kitabın çok kaba özeti: Gregor Samsa bir sabah kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulur ve tüm öykü bu hikayenin üzerine kuruludur. Böceğe dönüştüğünü gören ailesinin Gregor’a yaklaşımları, dışlanması, patronunun tavrı; hepsi dönemin sosyo-ekonomik ve kültürel yapısına göndermeler yapar.

(Ama niye böcek! Niye tavşan değil Kafka, niye!)

Comment (1)

Pingbacks

  1. […] Yazının devamı için tıklayınız… […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*