Köprülere Neden Kilit Asıyor Bu İnsanlar?

Köprülere Neden Kilit Asıyor Bu İnsanlar?
18/01/2017 kuklasureyya

Avrupa’nın birçok şehirinde, nehirlerin üzerinde bulunan köprülere kilit asıyor insanlar. Yetmiyormuş gibi bir de anahtarlarını nehire atıyorlar. Peki neden?

Öncelikle bunun altında bir batıl inanç yatıyor. İnanca göre buraya kilit asan insanların aşkı sonsuz oluyor.

Bu efsane, aslında bir romana dayanıyor. Federico Moccia’nın 2006 yılında yayınlanan Ho voglia di te – Seni İstiyorum isimli romanında, iki aşık Roma’daki Milvio Köprüsü’ne kilit asıyor ve anahtarını da nehire atıyorlar.

Roman ve romandan uyarlanan film, öyle büyük başarıya ulaşıyor ki, o günden itibaren hem kitapta geçen Milvio Köprüsü’ne hem de dünyanın bir çok yerindeki köprülere kilit asmaya başlıyor aşıklar.

Bu arada birkaç yıl önce Paris’teki ünlü bir köprünün, üzerine asılan binlerce kilidin köprünün çökmesine sebep olması üzerine, hep o köprüdeki hem de Paris, Dublin ve Roma’daki bazı köprülerin üzerindeki kilitler çıkarıldı. Ama hala birçok köprüde bulunuyor bu kilitlerden. Paris, Roma, Brüksel, Brugge, Amsterdam, Helsinki, Moskova, Salzburg, Köln, Prag… şehirlerini gezerken görebilirsiniz birçok yerde.

Ben hala hiçbir köprüye kilit asmadım. Ama birçok efsane gibi, bu efsane de güzel bence. Yapılsa yapılır yani, maksat motivasyon olsun.

Comments (0)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*