Küçük Bir Farenin Gözünden Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi

Küçük Bir Farenin Gözünden Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi
04/11/2015 kuklasureyya

İhtiyaçlarınızı sınıflandırmayı hiç düşündünüz mü? Neleri hayati olarak sıralarsınız ya da neler olmasa da olur diyebilirsiniz?

kukla-sureyya-maslow-ihtiyaclar-piramidiİşte bunun cevabını 1908-1970 yılları arasında yaşamış Amerikalı bir psikolog olan Abraham Maslow cevaplamaya çalışmış ve literatüre geçen ihtiyaçlar piramidini oluşturarak ekonomi, pazarlama, siyaset ve diğer pek çok alanda yön gösterici olmuş diyebiliriz. Maslow’a göre ihtiyaçlar bir piramit şeklinde 5 seviyeden oluşurmuş. Bunların en temelinde en büyük yeri kaplayan ihtiyaçlar olarak beslenme ve sığınma yani hayatta kalmamızı sağlayacak temel ihtiyaçlar, ikinci seviyede güvende olma ihtiyacı, üçüncü seviyede sosyalleşme ve aidiyet, dördüncü seviyede saygınlık kazanma ve en üst seviyede de en uç ve ulaşılması en zor kabul edilen ihtiyaç olan kendi sınırlarını aşma diye tanımlayabileceğimiz ihtiyacı konumlandırmıştır. Ayrıca Maslow her bir üst seviyeye geçişin ancak bir önceki tamamlandığında gerçekleşeceğini belirtmiştir. Şimdi konumuzla ne alakası var diyeceksiniz, ama aslında size bu sistemi daha önce küçük şirin bir aşçıda gördüğünüzü söylesem ne düşünürsünüz?

kukla-sureyya-ratatouille-maslowRatatouille* filmini hatırlarsanız eğer aslında minik faremizin tamamen bu piramidin basamaklarını tamamlayarak hareket ettiğiniz görebilirsiniz. Ben bunu ilk farkettiğimde gerçekten büyülenmiştim. Fare Remy’nin evden kovulduktan sonra önce kendine sığınacak bir yer bulması ve restorandaki mutfaktan aşırdığı yiyeceklerle başlayan hikaye, restoranın çaylağı Linguini’nin Remy’yi evine alarak ona güvenli bir yuva vermesiyle devam ediyor. Hatırladınız mı? Sanki Maslow’un ilk iki aşamasının tamamlanması gibi. Daha sonra Linguini’nin Remy’yi aşık olduğu şef Colette’le tanıştırması da sosyalleşmenin sağlanmasına örnek dersek yanılmış olmayız sanırım. Maslow’a göre sırada saygınlık kazanma geldiğini düşünürsek filmdeki en sevdiğim sahneden bahsedebiliriz. Remy’nin yaptığı yemeğin gözü kara gurme Ego’dan tam puan alması filmin en can alıcı noktası değil de nedir? Maslow’un ilk dört aşamasını tamamlayan fare Remy’nin son aşamayı tamamlaması da sürpriz olmasa gerek. Filmin sonunda kendi restoranlarını açan Remy, Linguini ve Colette’in, ünlü gurme Ego’yu ağırladıkları sahnede Ego’nun sipariş verirken Remy’ye “Şaşırt Beni!” diye seslenmesi bence tam olarak gereken vurguyu yapıyor ve küçük faremizin artık sınırlarını aştığını anlatıyordu.

Nasıl buldunuz? Biraz daha dikkatli bakınca aslında eğlenceli bir animasyondan fazlası varmış değil mi?

Yazan: Baturay Köse
Instagram: @betmeniniz
Facebook: Baturay Köse


*Kukla Süreyya‘nın notu: Ratatouille, 2007 yılı yapımı üç boyutlu bir animasyon filmdir.

Comment (1)

 1. elyaF 6 sene önce

  Baturay Bey merhaba,
  Çok güzel bir “ilk” yazı! Tebrik ederim, elinize sağlık 🙂

  Sevgili Süreyya,
  Yazmaya istekli insanlara bu fırsatı verdiğin, bizleri de böyle güzel yazılarla buluşturduğun için sana da ayrıca teşekkürler.

  Sevgiler

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*