Kutna Hora 40.000 İskelet: Kemikli Kilise

Kutna Hora 40.000 İskelet: Kemikli Kilise
15/01/2017 kuklasureyya

Bu gördükleriniz gerçek insan iskeletleri! Ve burası, gördüğüm en acayip yerlerden biri!

kukla-sureyya-kutna-hora-skeleton-kemikli-kilise-2Burası Prag’a trenle/arabayla 1 saat uzaklıkta bulunan Kutna Hora‘daki Kemikli Kilise ya da yerel adıyla Sedlec Ossuary. İçeride tam 40.000 insanın kemikleri bulunuyor! Her yer kemik ve kurukafa!

Bu kilise 1200’lü yıllarda inşa edilmiş. Tabii o zamanlarda her yer böyle insan iskeletleriyle dolu değilmiş.

Kilisenin başrahibi, dönemin Çek Kralı tarafından Kutsal Topraklar’a gönderilmiş elçi olarak. Başrahip gitmiş, ziyaretini yapmış. Kudüs’ü terk ederken de oradan bir avuç toprak almış, öyle dönmüş. 

Ve getirdiği toprakları bu kilisenin yanındaki manastırın bahçesindeki mezarlığa serpmiş. Ve ne olduysa da o zaman olmuş. Serpilen topraklar yüzünden herkes bu mezarlığın kutsal olduğuna inanmaya başlamış. Ve mezarlık o kadar popüler olmuş ki, sadece Çek bölgesinden değil, tüm Avrupa’dan insanlar buraya gömüşmek istemiş.


kukla-sureyya-kutna-hora-skeleton-kemikli-kilise-1Mezarlık dolup taşmış. Üzerine bir de 1318 yılındaki büyük veba salgını olmuş. Bu salgında 30.000 kişi ölmüş ve hepsi buraya gömülmüş. Yetmemiş, savaşlarda ölenler de gömülmüş. Yani ortalık ölüden geçilmez olmuş, mezarlıkta yer kalmamış.

Mezarlığı boşaltmak için de 1500’lü yıllarda yarı kör bir keşiş mezarlıktaki iskeletleri toplamış bu kiliseye dizmiş.

1700’lerde bir mimar (Jan Blazej Santini) kiliseyi elden geçirmiş. Kemiklerden avize bile yapmış.

Sonra başka bir ahşap oymacısı (Frantişek Rint) işi daha ileri götürmüş. Kemikleri dezenfekte edip tekrar dizmiş. Hatta girişte sağdaki duvara kemiklerle kendi ismini bile yazmış.kukla-sureyya-kutna-hora-skeleton-kemikli-kilise-3Sonuç olarak, içerisi tamamen kemiklerle dekore edilmiş. Şu anda içeride 40.000 insanın kemiği bulunuyor!

Bence çok etkileyici. Ve kıssadan hisse: Hepimizin sonu aynı. O yüzden ölümsüzmüş gibi çıldırmaya, kibirlenmeye, hırslanmaya gerek yok. Tabii benim bu mesajımı, gerçekten okumasını istediğim insanlar okumayacaklar. Yine siz ve ben okuyacağız biz bize. Olsun, içimde kalmasın yine de.kukla-sureyya-kutna-hora-skeleton-kemikli-kilise-4

Comments (0)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*