Londra Wimbledon Tenis Kulübü

Londra Wimbledon Tenis Kulübü
28/12/2015 kuklasureyya

Eğer Londra’ya gezmeye gittiyseniz, tenis tutkunu olmasanız bile, burası kaçırılmaması gereken bir yer! Londra’nın biraz dışında, Richmond bölgesinde. Ulaşım, saniye bile şaşmayan boş otobüsler ve tıkanmayan trafik sayesinde elbette çok rahat.

Wimbledon Tenis Kulübü çok büyük bir kompleks! Giriş ücreti, tur ve müze ziyareti dahil 24 pound tutuyor. Kulübün belli başlı mekanlarını rehber eşliğinde ve küçük gruplar halinde geziyorsunuz. Etrafta müthiş bir sessizlik hakim. Dedim ya, şehre hem biraz uzak hem de sadece meraklısına popüler.

Reggie and Laurie Doherty Brothers.Men's Tennis .Portrait.TBC DATE...Merkez Kort’a (Müze Kort da deniyor) adım attığınızda, skorbord’da bir sezon önce yapılan Grand Slam* final maçının sonucunu görüyorsunuz. Merkez kort, TV’den görünenin aksine, hiç de büyük değil! Sanki bir otelin geniş bir balo salonunda gibisiniz. Fısıltıyla konuşsanız karşı koltuktan duyulacak gibi. Algı bu yönde en azından. Oysa 1922’de inşa edilen kortun seyirci kapasitesi 15.000 kişi! Kraliyet ailesinin de 74 kişilik locası mevcut.

kukla-sureyya-wimbledon-tenis-kulubu-toplar 1 1Bu kort, sadece Haziran ayının son haftasında başlayan ve 2 hafta süren yılın son Grand Slam Turnuvası boyunca dünya çapındaki raketleri ağırlıyor. Yılın geri kalan kısmında ise kapalı.

1877’de yapılan ilk tenis şampiyonasında kullanılan tahta raketler, adeta birer gece kıyafetini andıran maç kostümleri, tenis topları, ayakkabıları ve daha nicelerini müzede sergilenen eşyalar arasında bulabiliyorsunuz.

kukla-sureyya-wimbledon-tenis-kulubu-cay-seti-2 1 1Müzede en çok ilgi çeken parçalar ise, Victoria dönemine** ait olan objeler. Her şey tenis raketi temalı. Öylesine popüler bir spor dalı ki, 5 çayınızı yudumlarken bile nerede olduğunuzu unutmamanız ve bu spora gereken değer ve önemi vermeniz için her türlü önlem alınmış, her şey tenis temalı tasarlanmış.kukla-sureyya-wimbledon-tenis-kulubu-cay-seti 1 1

Defalarca kupa kaldırmış, önünde saygıyla eğileceğiniz dünya çapındaki tenisçilerle, farklı zamanlarda da olsa, aynı havayı solumak, bastıkları yerde yürümek insanı çok etkiliyor.

May Sutton plays tennis. Women's tennis player. Action Picture TBC DATE Photographer unknownYolunuz düşerse, yarım gününüzü bu büyülü mekana ayırmanızı tavsiye ediyorum.

Yazan: Günnur Ferah

* Kukla Süreyya‘nın Notu: Grand Slam, Uluslararası Tenis Federasyonu tarafından düzenlenen dört büyük tenis turnuvasından her birine verilen isim olup, bu 4 turnuvadan biri de Wimbledon Tenis Turnuva’sıdır ve Haziran-Temmuz aylarında gerçekleşir.

** Kukla Süreyya‘nın Notu: Victoria devri, Britanya tarihinin 1837-1901 yıllarını kapsar.

Comments (0)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*