Maldan Mala Fark Var: Maltepe Semti’nin Tarihi ve Anlamı

Maldan Mala Fark Var: Maltepe Semti’nin Tarihi ve Anlamı
25/06/2015 kuklasureyya

kukla-sureyya-maltepe-istanbul-hoyuk-sureyya-ilmenBugün bir değişiklik yaptım. Tüm gün Kadıköy’de gezdikten sonra biraz uzaklaştım Kadıköy’den. Yok, çok değil ama bana göre çok. Maltepe‘ye geldim.

Burası Beşçeşmeler. Doğma büyüme İstanbulluyum ama iki sene öncesine kadar bilmiyordum burayı. İki sene önce çok sevdiğim bir arkadaşım taşındı buraya. İlk geldiğim zamanı hatırlıyorum da, neredeyse ağlıyordum üzüntüden. Ama sonra alıştım zamanla. Şimdi arada kahvaltıya ya da bir şeyler içmeye geliyorum buraya, ama tabi ki arkadaşım isterse. Yoksa hala biraz uzak geliyor, yalan yok.

Burası bir meydan, ortada küçük bir süs havuzu, etrafta da çok sayıda kafe ve balıkçı var, dolayısıyla çok lezzetli de mezeler. Bir de Tarihi Beşçeşmeler Fırını var ki çok güzel simit yapıyorlar. Kahvaltıda alıyorsunuz simidinizi, peynirinizi, sonra buralara oturup çay içerek yiyorsunuz. Ama sonra yok popom büyüdü, yok göbeğim çıktı diye ağlamayın. Yerseniz o kadar hamuru olacağı bu. Ne bekliyorsunuz ki.

Neyse, ne diyordum. Hah, evet. Ben Maltepe’ye burun kıvırdım zamanında ama sonra utandım. Çünkü burası baya eski bir yer. 16. yüzyıldan beri var. Üstelik o sürekli ağzımdan düşürmediğim Süreyya İlmen var ya, nam-ı diğer Süreyya Paşa, hani Süreyya Operası’nın babası ve adaşım, işte o burada Göğüs Hastalıkları Hastanesi açmış.

Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nın girişindeki Süreyya Paşa heykeli. buldum. Kendisi Bahariye'deki Süreyya Operası'nı yaptıran beyefendi. Tam adı Süreyya İlmen.

Bir de burası isimden kaybediyordu benim için. Meğer onu da yanlış anlamışım. Bu “mal” benim anladığım mal değilmiş. Eskiden hazineler, defineler burada saklanırmış. “Höyük Tümülüs” yani Yığmatepe diye geçermiş adı da. Sonradan Maltepe olmuş.

Yani bu demek oluyor ki buraların hazine dolu olma ihtimali var. Belki Kadıköy merkezden bu kadar uzaklaşmamın bir ödülü vardır. Belki de zengin bir kukla olmam yakındır!

Comments (0)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*