Marmaris’te Ahtapot Nerede Yenir: Ahtapotçu Mehmet Usta

Marmaris’te Ahtapot Nerede Yenir: Ahtapotçu Mehmet Usta
10/11/2015 kuklasureyya

Burası Bozburun‘a 10 km uzaklıktaki tatlı mı tatlı bir sahil mahallesi olan Söğütköy‘deki Ahtapotçu Mehmet Usta’nın mekanı.

Adından da anlaşılacağı gibi burası bir ahtapotçu. Deniz kenarında kendi halinde bir yer. Ahtapot dışında da balık, kalamar ve soğuk mezeler var.kukla-sureyya-ahtapotcu-mehmet-usta-sogut-marmaris

1997 yılından beri açık olan mekanın başında da hala Mehmet Usta var. Yemek yerken gördüm, tezgahın arkasında çalışan bıyıklı bir beyefendi kendisi. Yaz kış açık olan mekanda tüm aile birlikte çalışıyorlar. Yemekleri birlikte hazırlayıp servisi birlikte yapıyorlar.

Ahtapotları farklı damak tatlarına göre farklı şekillerde pişiriyorlar. Mekanın en çok beğenilen ahtapot yemeklerinden biri olan “lokum ahtapot”, vantuzları ayıklanmış, küçük parçalar halince pişirilmiş. Henüz hiç ahtapot yememiş olan ve denemeye çekinenler için güzel bir başlangıç. Benim gibi ahtapot delisi olanlar için ise ızgara ahtapotu ya da şarapta pişirilmiş Galisya’yı öneririm.

Mekanla ilgili ilginç bir de not:

Yemekleri bize Mehmet Usta’nın kızı Nadire servis yaptı. Bir yandan da Galisya adının nereden geldiğini anlattı. Meğer iki yıl önce buraya Vedat Milor gelmiş. Yemekleri beğenmeyecek diye çok korkmuşlar ama beğenmiş. Şarap soslu ahtapotu yedikten sonra da “Galisya’da yediğim ahtapot gibi.” demiş. (Galicia, İspanya’nın kuzeyindeki bir bölge ve ahtapotlarıyla meşhur.) O zamandan beri de buradaki şarap soslu ahtapota Galisya diyorlarmış.

Yolunuz düşerse deniz kenarındaki salaş masalarda çok keyifli bir akşam geçireceğinize eminim.

Adres: Marmaris, Söğüt Köyü, 48700, Muğla
Telefon: +90 (536) 549 9930

Comment (1)

Pingbacks

  1. […] Yazının devamı için tıklayınız… […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*