Michelin Yıldızı Nedir? Nasıl Alınır? Türkiye’de Michelin Yıldızı Sahibi Restoran Var Mı? Bana Verseler Ya Bu Yıldızlardan Bir Tane?!

Michelin Yıldızı Nedir? Nasıl Alınır? Türkiye’de Michelin Yıldızı Sahibi Restoran Var Mı? Bana Verseler Ya Bu Yıldızlardan Bir Tane?!
25/02/2015 kuklasureyya

Geçen akşam Etiler’de bir restorana, The Galliard’a gittim, bu fotoğrafı da orada çektim. Restoranda normalde orada çalışmayan ama 3 gün için konuk olarak gelmiş, İtalyan bir şef vardı: Walter Eynard. Çok özel ve lezzetli bir menü hazırlamıştı. Ama bu menünün bu kadar özel olmasının sebebi sadece lezzeti değil, şefin 2 Michelin Yıldızı sahibi olmasıydı. “Ahh! Michelin Yıldızı sahibi şefin hazırladığı yemek gibisi yok!” diye diye yedik yemekleri. Peki neydi bu Michelin Yıldızı? Parlak parlak, gökyüzünde parlayan bir şey miydi? Tabağa koyulan bir şey mi? Ortamın bir özelliği mi? Neydi?!kukla-sureyya-michelin-yildizi-nedir-nasil-alinir

Hiç yalan söylemeyeyim. Michelin Yıldızı lafını yıllar önce ilk duyduğumda aklıma gelen ilk şey Michelin Lastikleri olmuştu. Sonra kendi kendime gülmüştüm. Yemekle lastiğin ne alakası olur diye. İşte her zamanki kukla aklım, uydurdum gene bir şeyler demiştim. Ama kukla aklım ilk kez beni utandırmadı! Meğer bu yıldızlar gerçekten o lastiklerle ilgiliymiş!

Yıllar yıllar önce Fransa’da André ve Edouard isimli iki kardeş varmış ve bu kardeşler 1889 yılında, soyadları olan Michelin’i kullanarak Michelin Lastikleri’ni kurmuşlar.

Birkaç yıl sonra, 1900’lü yılların başında, André, kardeşiyle birlikte müşterileri için bir rehber hazırlamaya karar vermiş. Bu rehberin içinde, şoförlerin ve yolcuların yolda yemek yiyebilecekleri restoranlar, araba tamircileri, benzin istasyonlarının yerleri varmış.

Rehberi hazırladıktan sonra Fransa’da 3000 adet müşterilerine, birkaç yıl sonra da Belçika’daki müşterilerine ulaştırmışlar.

Böylece rehber büyümüş. Başta sadece mekanların yerlerini gösterirken, müşterilere daha iyi hizmet verebilmek için mekanları puanlamaya karar vermiş Michelin kardeşler ve bu puanlamayı da yıldızlarla yapmışlar. Ve bu yıldız sistemi bir süre uydulandıktan sonra 1936 yılında da nihai halini almış ve o günden bu güne de sistem hiç değilmemiş.

Ve işte Michelin Yıldızı ile ilgili birkaç bilgi:

1 Yıldızlı, 2 Yıldızlı ve 3 Yıldızlı olmak üzere toplamda 3 yıldız var ve en iyisi de 3 yıldız sahibi olmak.

Bu yıldızları almak kolay değil. Şu anda dünya üzerinde bu yıldıza sahip toplamda 480 restoran var. Ve bu 480 restoranın da sadece 50’si 3 yıldıza sahip.

Yıldızlar, her yıl yapılan kontroller sonucunda, yıllık olarak veriliyor.

Bu yıldızı almak için birçok farklı kritere bakılıyor. (Temizlik, kalite, ustalık, pişirme, ambiyans, yenilikçilik, hizmet kalitesi…)

Türkiye’de Michelin Yıldızı uygulaması yok. Ancak Michelin Yıldızı almaya hak kazanmış yabancı şefler Türkiye’ye gelip menü hazırlayabiliyorlar dönem dönem. Bize de o yemekleri yiyip “Yaşasın, Michelin Yıldızlı yemek yedim!” demek düşüyor.

Comment (1)

  1. Meto 6 sene önce

    Yıldızlı yemek oda ilginç güzelmiş kalitesi ile örtüşen bir kavram. Senn başlı başına yıldız olduğun için bence o mekan yıldızı hak etmiş bile

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*