Operada Sinema İzlemek: Süreyya Operası’nın Tarihi

Operada Sinema İzlemek: Süreyya Operası’nın Tarihi
16/04/2015 kuklasureyya

Ben adaşım Süreyya Operası‘nı uzun yıllar sinema olarak bildim. Haksız da sayılmazmışım.

Süreyya Operası binası 1927 yılında çok amaçlı olarak açılmış ama teknik yetersizlikler yüzünden hiç opera olarak kullanılmamış, sadece sinema olarak kullanılmış.

kukla-sureyya-istanbul-kadikoy-sureyya-operas-sinemasi-bahariyei

Kendisini tanımam ama adını anmamak ayıp olur; Süreyya İlmen Paşatarafından, fuayesi Paris Champs Elysee (Şanzelize) Tiyatrosu’ndan, iç bölümleri de Alman tiyatrolarından esinlenilerek yaptırılmış.

Opera olarak kullanılmasını çok istiyormuş ama hiç olmamış. Sonra da ölmüş adamcağız.

O öldükten sonra, 1950 yılında Darüşşafaka Cemiyeti’ne verilmiş bina. Ama sadece kültürel aktivitelerle kullanılması şartıyla. Onlar da olaya biraz ticari bakmışlar, azıcık hor kullanmışlar binayı.

Ama sinema yapmışlar gene.

Ben ilk kez Süreyya’da gitmiştim sinemaya. Salondan izlemek güzeldi ama asıl yan taraflardaki ve yukarılardaki locaları seviyordum. Hem filmi izlerdim, hem de altta salonda oturanların kafalarını. Bir kez su dökmüştüm altta oturanların üzerlerine. Ama sonra hemen geri çekilip saklandığım için karanlıkta görememişlerdi beni.

Sonra 2005’te kapandı sinema. Kadıköy Belediyesi, 2005 yılında kiralamış Süreyya’yı. Sağolsunlar. Üstelik 49 yıllığına. Baya para harcayıp iki yıl boyunca tadilat yaparak 2007’de opera olarak kullanıma açtılar binayı. Hevesle hemen bilet aldım. Koşa koşa gittim. Güzel olmuştu içi, duvar resimleri, koltuklar, hepsi yepyeniydi. Çok heyecan vericiydi o yenilenmiş halini görmek. Ama ne yalan söyleyeyim. Küçücük bir kukla olmama rağmen, salonu opera için biraz küçük buldum. Belki de AKM’ye alıştığım için öyle geldi, bilmiyorum. Bir de, opera gibi ciddi bir ortamda insanların üzerlerine su dökemedim tabi.

AKM ile Süreyya’nın küçük bir kıyaslaması:

AKM 1317 kişilik

Süreyya 580 kişilik

AKM’nin ana sahnesi 570 m2

Süreyya’nın ana sahnesi 350 m2

Comments (2)

  1. playinduo 6 sene önce

    Süreyya’yı sinema olarak da cok severdim, opera olarak da cok seviyorum…ama AKM kesinlikle kapanmamaliydi

Pingbacks

  1. […] Yazının devamı için tıklayınız… […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*