Petrin Gözlem Kulesi ve Etkileyici Manzarası

Petrin Gözlem Kulesi ve Etkileyici Manzarası
07/12/2016 kuklasureyya

kukla-sureyya-prag-petrin-hill-lookout-tower-gozlem-kulesi-2Burası, Prag’a geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri olan Petrin Tepesi’ndeki Petrin Gözlem Kulesi.

– Kulenin tepesi, Prag’ı en yüksekten izleyebileceğiniz noktalardan biri. Kule aslında sadece 63,5 metre yüksekliğinde. Ama Petrin Tepesi’nin 327 metre yüksekliğiyle birleştiği için, manzara muhteşem.

– Bu tepeye ve kuleye teleferiğe binerek ulaşabileceğini gibi, yürüyerek ulaşabilirsiniz. Eğer teleferiğe binmek isterseniz 20 dakika kadar teleferik sırası beklemeyi göze almalısınız. Eğer yürümek isterseniz de yarım saat kadar süren zorlu bir tırmanış sizi bekliyor.

– Tepeye vardığınızda Eiffel Kulesi’ne benzeyen bu yapıyla karşılaşıyorsunuz. Bilet aldıktan sonra yukarı çıkmak için iki seçeneğiniz var: Merdiven ya da küçük bir miktar ödeyerek binebileceğiniz asansör. Ben oldukça yorucu olmasına rağmen merdivenle çıkmayı tercih ettim çünkü merdivenler yarı açık olduğu için bir yandan da dışarıyı izleyebiliyorsunuz. Ama asansör tamamen kapalı. (13 basamaklı 23 merdivenden, yani 299 basamaktan oluşuyor merdivenler.)

– Kuleden yorgun argın aşağı indikten sonra da ister açık ister kapalı kafede kahve içip tatlı yiyerek dinlenebilir, hediyelik eşya dükkanından kendinize güzel Prag anıları satın alabilirsiniz.

Kulenin tarihine ve neden Eiffel Kulesi’ne benzediğine gelince:

– 1889 yılında Paris’e gidip Eiffel Kulesi’nden etkilenen Çekler, aralarında para toplayıp bu kuleyi yaptırmışlar. Kulenin yapımı dört ay sürmüş ve 1891 yılında ziyarete açılmış.

– Kule, daha sonra Prag’ın asıl televizyon kulesi inşa edilene kadar, 1953 ve 1992 yılları arasında televizyon kulesi olarak da kullanılmış.

– 1999 yılında da baştan aşağı yenilenmiş. Artık her yıl yarım milyon turist tarafından ziyaret ediliyor kule.

Ben çıktığımda hava oldukça sisliydi ama yine de çok güzeldi. Prag zaten baştan aşağı masala gibi.

kukla-sureyya-prag-petrin-hill-lookout-tower-gozlem-kulesi

Comments (0)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*