Pırlanta Hakkında Her Şey: Pırlanta Ve Elmas Aynı Şey Mi? Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Pırlanta Hakkında Her Şey: Pırlanta Ve Elmas Aynı Şey Mi? Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Etmeli?
24/12/2015 kuklasureyya

Geçen sabah kahvemi içip dergi karıştırırken okuduğum bir söze takıldı kafam: “Elmas kadar güçlü” yazıyordu. Oradan da başka bir bilgi geldi aklıma: “Elması sadece elmas keser.” Doğru mu emin olamadım, internetten araştırayım dedim. Ama sonra vazgeçtim. Çemberlitaş’ın yolunu tuttum ve pırlanta deyince aklıma ilk gelen marka olan Zen Pırlanta’ya gittim.

İçeri girip mağaza yetkilisine merak ettiğim konular olduğunu söyledim. O da bana “Sen morsun, tüylüsün” demedi, kahve ve çikolata ikram edip baş köşeye oturttu, ne sorduysam cevap verdi. Ve o kadar çok şey öğrendim ki, bu yazıyı yazmaya karar verdim.kukla-sureyya-pirlanta-mucevher-elmas-3

Pırlanta ve elmas aynı şey midir? Neden evlenme teklif edilirken pırlanta yüzük hediye edilir? Karat nedir? Pırlanta alırken nelere dikkat etmek gerekir? İşte pırlanta hakkında merak ettiğimiz her şey:

Elmas ve pırlanta aynı şey mi?

Elmas ile pırlanta aslında aynı maden. Doğada çok nadir bulunan ham elmas kesilip pırlanta oluyor. Daha az kesimli olunca eski antik havadaki mücevherlerdeki hali oluyor, ona da elmas deniyor. Pırıl pırıl parlayan kesim de pırlanta oluyor.

Elmasın pırlanta biçimde kesilmesi sonucunda oluşan her yüzeye faset deniyor ve pırlantanın üzerinde 57 faset bulunuyor. Bu şekilde kesilmesi de 1919’da Marcel Tolkowsky tarafından bulunmuş.

Pırlantanın ağırlığı nasıl ölçülür? Karat nedir?

Pırlantalar, karat adı verilen bir ağırlık birimiyle ölçülüyorlar. Bu çok eski zamanlardan kalma bir birim. “Carob” yani keçiboynuzu tohumundan geliyor karat. Ağırlığı da 1 gramın beşte birine denk.

Bu kadar minik bir ölçü birimi kullanılmasının sebebi ise, pırlantanın dünyanın en nadir bulunan ve en değerli taşı olması. Şöyle düşünün, dünya var olduğundan beri tüm pırlantaları bir yerde toplasalar sadece bir adet çift katlı otobüsü dolduracak kadar yer kaplarmış!

Pırlanta yüzük hediye etmenin tarihçesi

Bir aşk simgesi olarak pırlanta yüzük hediye etme geleneği 15. yüzyıldan kalma. O dönemki Avusturya Arşidükü Maximilian, Mary isimli bir düşesle nişanlanmış ve nişan sırasında ona elmas bir yüzük hediye etmiş. Gelenek de böyle başlamış.

Pırlanta ile ilgili ilginç bilgiler

Elmas kelimesinin İngilizcesi “diamond”, Yunanca “adamas” kelimesinden geliyor. Anlamı da “hükmedilemez”. Böyle bir ad vermelerinin sebebiyse elmasın gerçekten hükmedilemez olması!

Elmas, dünyadaki en sert madenden 58 kat daha sert ve hiçbir aletle kesilemiyor. Elması sadece elmas kesebiliyor. Ayrıca en sıcak ateş bile etki etmiyor!

Evlilik yüzüğünün sol elin dördüncü parmağına takılması Eski Mısır’dan kalma bir gelenek. Sebebi de kırk yıl düşünğlse akla gelmeyecek bir şey: O dönemde, bu parmakta bulunan damarın doğrudan kalbe ulaştığına inanılıyormuş. Hatta o damara “aşk damarı” diyorlarmış bu yüzden.

kukla-sureyya-pirlanta-lup-tektas-2Fotoğraftaki beyefendinin lupla baktığı pırlantalar daha sonra yüzük, kolye, küpe olmak için atölyeye, mıhlama tezgahına gidecekler. Lupa bakarken iki gözün birden açık olması gerekiyor.

Pırlanta alırken dikkat edilmesi gerekenler

Günümüzde eğer pırlanta alacaksanız mutlaka markalı ya da sertifikalı pırlanta almanız gerekiyor. Çünkü çıplak gözle bakıldığında tüm pırlantalar aynı gibi görünseler de, aslında hepsi birbirinden farklı. Ağırlıklarına, renklerine, kesimlerine, berraklıklarına göre sınıflandırılıyorlar. Bu özelliklerin tümü ne kadar iyi olursa pırlanta o kadar değerli oluyor. Tüm bu özelliklerin bulunduğu belgelere de pırlanta sertifikası deniyor.

kukla-sureyya-pirlanta-forevermark-tektas-1Forevermark nedir?

Zen Pırlanta, pırlantanın tüm özelliklerini gösteren bu sertifikayı tabii ki veriyor. Dahası, Zen Pırlanta’da Forevermark bulunuyor. Forevermark pırlantalarının her birinde kıldan ince bir kimlik numarası bulunuyor ve bu numara sadece özel bir cihazla görülebiliyor. Pırlantayı satın alan kişi, taşın bu numarasını internet üzerinden kaydettiriyor. Böylece söz konusu pırlanta uluslararası bir kimliğe sahip oluyor.

Bir de not: Dünyadaki elmasların yalnızca yüzde 1’i Forevermark kriterlerine sahip.

Yani, pırlanta almak özenli bir iş. Ama neyse ki bunları benim düşünmeme gerek yok. Kırmızı düşünsün!

Önemli not: Bu pırlanta dosyasını hazırlamam sırasında bana her türlü desteği veren, aklıma takılan her şeyi danıştığım Şebnem Balkan‘a çok teşekkür ederim.

Comment (1)

Pingbacks

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*