Pour Over – Damlalı Kahve Demleme Nedir?

Pour Over – Damlalı Kahve Demleme Nedir?
12/04/2015 kuklasureyya

Hep diyorum ya, her yerde yeni ve 3. dalga kahveciler açıldı. Bu kahvecilerin en önemli özelliklerinden biri de filtre kahveyi değişik şekillerde demlemeleri. Daha önce “sifon yöntemi“ni anlatmıştım. İşte bu demleme yöntemlerinden bir diğeri de Pour Over. Pour Over aslında oldukça eski bir yöntem, taa 1900’lerin başına dayanıyor geçmişi ama bizde yeni yeni ünlü oldu.

kukla-sureyya-3-dalga-kahveciler-pour-over-filtre-kahve-demleme-nedirBu yöntemde elinizde bir bardak, bir de bardağın üzerine oturan, altında delik olan bardağımsı bir aparat var. Bu aparatın üzerine bir kağıt, kağıdın üzerine de öğütülmüş kahveyi koyuyorsunuz. Sonra da kahvenin üzerine yavaş yavaş sıcak su döküyorsunuz.

Sıcak su aşağıda inerken, kahvenin demini de alttaki bardakta biriktiriyor. Kahvenin tortusu da kağıtta kalıyor.


Sonra da yukarıdaki aparatı ve kağıdı kaldırıyor, alttaki bardağı afiyetle içiyorsunuz. Bu arada kahveyi böyle demlemek biraz zaman alıyor. Demlenen kahve yavaş yavaş aşağı süzülüyor çünkü. Bu yüzden de makinede demlenen kahveye göre biraz daha soğuk oluyor. Daha doğrusu kaynar olmuyor. Ama ben zaten böyle seviyorum. Sıcak içemem hiç. Hem böylesi daha sağlıklı.

Bu arada daha kahvenin tarihini merak edenler, daha önce yayınladığım şu yazıya bakabilirler. Ama dikkat, az miktarda küfür içerir!

Comments (4)

 1. ismail kaya 6 sene önce

  Nerede denesem tavsiye edebileceğin bir yer var mı, mümkünse kadiköy civarı

  • Author
   kuklasureyya 6 sene önce

   Bağdat Caddesi’ne yakın No7 var bildiğim 🙂

 2. angelica deep 6 sene önce

  Süreyya, Fransa’da bunu markette satılanı var. Çok pratik, porselen yerine tümden kalınca bir kağıt kullanılıyor diye düşün. Pikniğe giderken kahve içmekten vazgeçmek istemiyorsun mesela ama caanım pahalı termosunu da kahve termosu haline getirmek istemiyorsun, bu kahve ideal. Koy sıcak suyu, piknikte de güzel kahve iç ya da kahve makinesi olmayan bir yerde mesela. Hemi de o kadar uygun fiyatlı ki iki kişilik kahve çıkıyor ve 2.5 €. Türkiye’deki çayın Fransa’daki kültürel muadili kahve olduğu için burada kahve bana çok ucuz geliyor. Espresso genelde 1.20 ile 1.60 euro arasında değişiyor. Her yerde var. Bununla birlikte filtre kahve yaygın değil.

  • Author
   kuklasureyya 6 sene önce

   Hii, ne güzel bilgiler bunlar, çok teşekkür ederim 🙂 Daha önce gitmiştim Fransa’ya ama hiç fark etmemiştim, bir daha gelirsem mutlaka market alışverişi yapacağım 🙂

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*