Prag’da Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Döviz Bozdurma, Taksi ve Yankecisiler

Prag’da Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Döviz Bozdurma, Taksi ve Yankecisiler
15/12/2016 kuklasureyya
In Prag

kukla-sureyya-pragueYurt dışına çıkmadan önce yapılması gereken en önemli şey, gidilecek ülkede başınıza gelebilecek olan sorunların araştırılması ve ortadan kaldırılmasıdır. O yüzden ben de bana en çok sorulan soruları aşağıda cevapladım. Bunlara dikkat ettikten sonra gönül rahatlığıyla gezebilirsiniz Prag’da.

DÖVİZ BOZDURMA

En çok karşılaştığım soru, benim de buraya gelmeden önce en merak ettiğim soru: Çek Koruna‘sını nereden almak daha güvenli?

Burada turistler için en önemli sorunlardan biri, Çek Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Euro değil, Çek Korunası kullanması. Ve dolayısıyla en çok merak edilen şeylerden biri de, Çek Korunası’nı nereden temin edebileceğimiz.

Bunun için iki yöntem var:

Birinci yöntem, aynı zamanda da daha riskli olanı, yani Türkiye’den yanınızda getirdiğiniz Euro’yu buradaki döviz bürolarında bozdurmak. Ki sorun da burada başlıyor. Buradaki döviz büroları biraz sorunlu. Ya çok komisyon alıyorlar, ya da çok düşük kurdan bozuyorlar dövizinizi. Tabii ki aralında iyi olanları da var ama onları bulma ihtimaliniz biraz düşük.

Benin kullandığım, Euro’yu en yüksekten bozan, kimseyi dolandırmayan ve önünde genellikle kuyruk olan Praha Exchange‘i tavsiye ederim:

Praha Exchange, Prag 1’de, Mustek bölgesinde buluyor. Sokağının adı: Jindriska Bina numarası ise: 12

İkinci yöntem de Türkiye’de kullandığınız banka kartınızla, buradaki büyük bankaların ATM’lerinden bara çekmek. Ama dikkatli olun ve sakın her ATM’yi kullanmayın. Çünkü bazı ATM’Ler (bankalara ait olmayanlar) siz para çekerken de komisyon alıyorlar. Benim size tavsiye edeceğim banka, benim de kullandığım Raiffeisen Bank ATM’si. Birçok yerde de bulabilirsiniz. KB ve UniCredit bankaları da aynı şekilde güvenliler.

TAKSİ

Burada taksiye binmek, Türkiye’de yabancı turist olup taksiye binmek gibi. Yani çok riskli. 5 liralık yere 20 liraya gidebilirsiniz. O yüzden size keinlikle taksi kullanmanızı tavsiye etmem. Hele de de havalanı ya da tren garı gibi yerlerden kesinlikle binmeyin. Günlük, üç günlük, haftalık ya da aylık toplu taşıma kartları zaten her yere ulaşmanızı sağlayacaktır ve çok da karlı olacak. Şehirde her yere metro ve tramvayla ulaşabilirsiniz. Ama ille de taksiye bineceğim diyorsanız da UBER çağırın. Fiyatları taksilere göre çok uygun .

YANKESİCİLER

Prag ve Çek Cumhuriyeti aslında çok güvenli bir yer. Gece rahat rahat dışarıda gezebilir, istediğiniz gibi takılabilirsiniz. Suç oranı çok düşük. Yankesicilik dışında. Şehrin çok turistlik olmasını fırsat bilen yankesiciler her yerde. O yüzden mutlaka ama mutlaka çantanızı, özel eşyalarınızı hep göz önünde tutun.

SADECE TURİSTLERE YÖNELİK EĞLENCELER

Çek Cumhuriyeti’nde yemek ve içki çok uygun normalde. Ama bazı mekanlar, turistlere yönelik anlamsız etkinliklerden, mesela Ortaçağ Gecesi, fazla para alıyorlar. Ve bu etkinlikler de tıpkı Türkiye’de Sultanahmet’te ya da Kapadokya’da yapılan ve katılmayı tercih etmeyeceğiniz”yemek, içki, dansöz” üçlüsünün farklı versiyonları oluyor. Normalde ortalama bir mekanda yemek yemek ve içki içmek için 10 Euro veriyorsanız, böyle bir mekanda yapılan sözde eğlence için 45-70 Euro arası bir para ödüyorsunuz oran olarak. Tabii ille de katılmak isterseniz siz bilirsiniz, ben söyleyeceğimi söyledim 🙂

BUNLARIN DIŞINDA

Bunlar dışında kafanız rahat olsun. Şehir çiçek gibi şehir! Masal şehri, huzurlu, keyifli, kavgasız gürültüsüz ve güvenli. Tatilinizin tadını çıkarın. Sokaklarda gezerken de gözleriniz beni arasın. Her an karışınıza çıkabilirim çünkü!

Comments (4)

 1. Aje Esin Tuncer 4 sene önce

  Döviz bozdurmak isteyenlere bir tavsiye de benden , havalimanında bunun için bir ofis bulunuyor.Belirli bir oranda komisyon alınıyor elbet(oranı net hatırlamıyorum) ancak 600 çek kronuna denk gelecek miktar ve üzerine komisyon yok.600 kron fazla derseniz,bizim gibi , sırada bekleyen herhangi 3 kişi birleşerek komisyonsuz döviz bozdurmuşluğumuz var 🙂

  • Author
   kuklasureyya 4 sene önce

   Havaalanındaki o dövizciyi biliyorum. Komisyon almıyor. Ama değerinin altında bir kurdan bozuyor, o yüzden özellikle oradan bozdurmamanızı tavsiye ederim 🙂

   • Aje Esin Tuncer 4 sene önce

    O zaman bir sonraki gelişte buna dikkat edelim , teşekkürler 🙂

 2. Aje Esin Tuncer 4 sene önce

  *600 kron fazla derseniz,bizim gibi , sırada bekleyen herhangi 3 kişi birleşerek komisyonsuz döviz bozdurabilirsiniz 🙂

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*