Sesli Kitap Dinlemek İçin Yazıyı Sese Çeviren Program: Voxdox

Sesli Kitap Dinlemek İçin Yazıyı Sese Çeviren Program: Voxdox
12/10/2015 kuklasureyya

kukla-sureyya-sesli-kitap-dinleme-text-to-speech-program-voxdoxKitap okumayı seven ama okuyacak vakit bulamayan, gününün çoğunu trafikte, araba kullanarak geçiren, benim gibi arabada/otobüste midesi bulandığı için okuma yapamayan, evi toplarken, çamaşırları katlarken ya da yürüyüş yaparken bir yandan da kitap okumayı hayal edenler için rüya gibi bir uygulama!

Bu şekilde başka uygulamalar da olduğuna eminim ama ben denediklerim içinde en çok Voxdox’tan memnun kaldım.  Voxdox bir “text to speech” programı. Yani yazılı metni okuyor, yazıyı sese çeviriyor.

Voxdox ile ilgili birkaç önemli özellik:

– E-kitapları ya da pdf, docx, txt formatındaki yazıları sese çeviren program, çevirdiği sesi telefonunuza kaydediyor ve bir kez çevirdikten sonra da kitabınızı dinlemek için internet kullanmanıza gerek kalmıyor.

– Programda birçok dil seçeneği bulunuyor ve bunlardan biri de ne mutlu ki Türkçe.

– Programda kullanılan ses, GPS’teki sesler gibi. Yani ara sıra aksan/tonlama sorunları oluyor ama biraz dinledikten sonra alışıyorsunuz.

– Denemek isterseniz program ücretsiz. Belli bir sayfa sayısına kadar da ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Sonra da aylık sayfa sayısına göre paketler var, istediğinizi alıyorsunuz.

Programa yükleyeceğiniz kitapları nereden bulacağınıza gelince, o tamamen size kalmış. Parasını ödeyip internet üzerindeki bir kitapçıdan alabileceğiniz gibi blogları ve siteleri kurcalayıp ücretsiz olarak da bulabilirsiniz. Keyifli dilemeler!

Comment (1)

Pingbacks

  1. […] Yazının devamı için tıklayınız… […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*