Sidney Gezi Rehberi 2: Sidney’e Gelmek İçin 4 Önemli Sebep

Sidney Gezi Rehberi 2: Sidney’e Gelmek İçin 4 Önemli Sebep
05/05/2016 kuklasureyya

Avustralya’da yaşayan biri olarak, turist olarak Sidney‘e gelmek isteyenlere klasik bir gezi yazısının dışında lokal halkın yaptığı ve sizin de hoşunuza gideceğinden emin olduğum dört madde oluşturdum. İşte 4 maddeyle Sidney:

1- Deniz, Kumlar ve Sıcacık Güneş

Burada hava hep sıcacık, güneş hep parıldıyor ama Ekim ayının ne kadar serin olduğunu unutmadığım için size Ocak ayı ortasında gelmenizi tavsiye ederim. Böylece nispeten ucuzca bilet almış olursunuz ve muhteşem plajların tadını çıkarabilirsiniz. Maldivleri saymazsak, en beyaz ve ince kumlar ile en berrak deniz sularını burada gördüğümü söyleyebilirim.

kukla-sureyya-jervis-bay-deniz

Jervis Bay: Sidney’den arabayla 2.5 saat uzaklıktaki bir cennet bence burası. Bu koyda pek çok alternatif var ama ben en çok Hyams Beach‘i seviyor ve tavsiye ediyorum. Buraya geldiğinizde “iyi ki bunca yol gelmişim” diyebileceğiniz muhteşem güzellikte bir denizi var. Genel bir bilgi olarak verebilirim ki, bu şehirde ve sanırım Avustralya’nın tamamında “beach club” kültürü yok, dolayısıyla kiraladığınız arabanıza bir şemsiye atmanız ve kaldığınız yerde hazırladığınız mis gibi sandviçler ve meyvelerle doldurduğunuz bir çantayla gelmeniz sizin oldukça yararınıza olur.

kukla-sureyya-sidney-palm-beach

Palm Beach: Alın size bir dünya harikası daha! Cumartesi günleri bile sadece 4-5 kişiye rastladığınız, huzurdan kendinizi kaybedeceğiniz muhteşem bir plaj. Buraya Sidney’den bir otobüs yolculuğu ile ulaşılabiliyor.

kukla-sureyya-watsons.bay-deniz-sidney

Watsons Bay: Bu listedeki plajlar arasında Sidney şehir merkezine en yakını ve ulaşımı en kolay olanı. Bostancı’dan Büyükada’ya gider gibi, Sidney’den atladığınız bir feribotla 20 dakika içinde ulaşabileceğiniz, dalgaların sizi rahatsız etmediği harika bir yer.

kukla-sureyya-manly-sydney-deniz

Manly: Burası sörf okulları ve sörfçüleriyle ünlü olsa da, ana plajdan 20 dakika yürüyüşle ulaşabileceğiniz Shelly Beach’te çok daha sakin bir plaj ve tertemiz bir deniz suyu bulabilirsiniz.

Plaj icin bu kadar çok mesafe gitmek istemiyorum derseniz, işte daha yakın birkaç plaj önerisi daha:

İlki tabii ki herkesin ezbere bildiği Bondi Beach. Burası büyük, turistik ve sörfçüler için ideal. Sörf denemek isteyenler için saatlik ders alabileceğiniz okullar mevcut.

kukla-sureyya-sidney-bondy-beach

Burayı sevmezseniz de bir sahil yürüyüşüyle ulaşabileceğiniz Tamarama, Bronte, Clovelly ve Coogee Beach’lerini tavsiye ederim.

Sidney, plaj açısından bir cennet; her gününüzü farklı bir plajda geçirmek isteseniz bile ziyaret sürenizin yetmeyeceği kadar plaj var. Benim size tavsiyem çok plaj görme hedefinde olmak yerine, beğendiğiniz bir-iki tanesinde vakit geçirmeniz ve buranın tadını bir Avustralyalı kafa rahatlığında çıkarmanız.

2- Bir Sidney Klasiği: Barbekü

Barbekü her yerde! Burada devletin de teşvik ettiği bir barbekü kültürü var. Kültür diyorum çünkü neredeyse çoğu plajın çevresi yeşilliklerle düzenlenmiş ve bu alanlarda belediyenin kurmuş olduğu ve temizlediği elektrikli barbeküler var. Her milletten insanlar, iş çıkışı veya hafta sonu, etleri ve eşyaları ile gelip burada barbekü yapıyor. Sadece plaj çevrelerinde değil, neredeyse çoğu parkta veya piknik alanında bu elektrikli barbekülerden mevcut. Eğer amaç turist gibi değil de yerli gibi yaşamaksa, mutlaka bunu bir tecrübe etmenizi öneririm.

3- Bitmek Bilmeyen Etkinlikler

“Bitmek bilmeyen” kısmında hiçbir mübalağa yok. Şehrin dört bir yanında sürekli kurulan standlar sizi hazırladıkları kitapçıklarla etkinliklere davet ediyor. Bu etkinlikleri önceden planlamak isteyen insanlar için ise “Sydney” mobil uygulamasının “Event” kısmında tüm etkinlikler haftalık olarak gösteriliyor.

Avustralya Günü, Çin Yeni Yılı, Şarap Festivali, Açık Hava Sineması Festivali, Yunan Festivali ve diğer birçok etkinliği buradan takip edebilir, seyahatinize denk gelen etkinliklere katılabilirsiniz.

4- Avustralya Kültürü: Kafa Rahatlığı

Bu ülkenin kendine ait çok önemli bir kültürü vardı: Kafa Rahatlığı. 

Burada insana verilen değer gerçekten çok fazla. Evet, Sidney pahalı bir şehir, bunu göz ardı edemeyiz fakat çalışan herkes hayatını ortalamanın üzerinde, sosyalleşerek ve para sıkıntısı çekmeden geçirebiliyor. Herkes birbirine ve kendisine değer veriyor. Herkes çok nazik, anlayışlı ve kibar. Öyle ki, bir dükkana girdiğinizde insanlar halinizi, hatırınızı soruyor.

Bu bilgi bir turist olarak ne işime yarayacak diye düşünmeyin. Gelip burayı gördükten sonra sizi buraya bağlayan şeyin bu olduğunu anlayacaksınız.

Yazan: Uzaktaki Minik Kız
http://uzaktakiminikkiz.blogspot.com.tr/
Instagram: @uzaktakiminikkiz
Facebook: Uzaktaki Minik Kiz
Twitter: @uzaktakiminikiz

Sidney’de mutlaka yapılması gereken 10 maddeyi okumak için buraya tıklayın.

Comments (0)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*