Tarihi Vefa Bozacısı

Tarihi Vefa Bozacısı
10/04/2015 kuklasureyya

Boooozzzaaaaaa! Boooooooozzaaaaaa!

Ben bu sesi vallahi de hatırlıyorum. Küçücük bir kuklayken, evimizin penceresinin altından bir adam geçer, “Booozzzaaa!” diye bağırırdı. Sırtında taşıdığı bir kaptan bardaklara boşaltarak ya da hazır şişerlerde boza satardı. Ama ben hiç içmezdim. Çünkü bozayı ekşi, tuzlu bir şey zannediyordum. Artık kim kandırdıysa beni zamanında, deli bir kukla inadıyla ağzıma sürmüyordum.

Yıllar sonra biri, ismi lazım değil, beni buraya, Vefa Bozacısı‘na getirdi. Önce direndim “İçmemm, iğreeeennçç!” diye, sonra zar zor tadına baktım. Aaaa, inanılmaz! Tuzlu falan değil, şekerli, bildiğin aşureye benziyor! Baya hastası oldum!kukla-sureyya-istanbul-fatih-tarihi-vefa-bozacisi-1 

Artık ne zaman yolum buraya yakın düşse hemen geliyorum, bir bardak içiyorum. Bu arada bu bozacı tarihi bir yer. Laf olsun diye değil, gerçekten tarihi.

Buranın kurucusu Hacı Sadık Bey diye biriymiş. 1870 yılında Arnavutluk’tan İstanbul’a gelmiş. O zamanlar İstanbul’da gene boza varmış ama bugünkü gibi değilmiş, daha suluymuş. Hacı Sadık Bey yoğun kıvamlı bu bozayı üretmiş. Önceleri sırtında taşıyarak, sokak sokak, saray çevresinde satmış. Sonra, 1876 yılında buraya, Vefa’ya gelip, dünyanın ilk boza imalathanesini açmış, adını da “Vefa Bozacısı” koymuş. Şimdi de Hacı Sadık Bey’in çocuklarının, çocukları işletiyormuş burayı.kukla-sureyya-istanbul-fatih-tarihi-vefa-bozacisi-2

Siz de gelirseniz eğer ve benim gibi leblebili seviyorsanız bozayı, dükkana girmeden önce hemen karşıdaki leblebiciden leblebi alın çünkü burada satılmıyor. Sonra yan masadakilere bakıp iç geçirirsiniz. Vermem leblebimi kimseye! Off, iyi tamam, biraz veririm, çok değil ama!

Comment (1)

Pingbacks

  1. […] Yazının devamı için tıklayınız… […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*