Taş mı Yoksa Trüf ya da Domalan Mantarı mı?

Taş mı Yoksa Trüf ya da Domalan Mantarı mı?
02/02/2015 kuklasureyya

truf-domalan-mantari-kukla-sureyyaBakın kucağımda ne var? Taş var. Yolda buldum, kucağıma koydum. Yani eğer bana bunun ne olduğunu söylemeselerdi bunu baya baya taş sanırdım ben. Ama bu bir mantar. Üstelik de çok pahalı bir mantar.

Günlük hayatta restoranlarda, marketlerde karşıma çok fazla çıkmayan bu mantara bir yemek fuarında rastladım ve görünce dayanamadım, hemen alıp kurcaladım. Kokusu biraz toprak gibi, derin ve keskin.

Evet, trüf mantarı bu. Daha ucuzları ya da pahalıları olsa da, bir kilo trüf mantarı fiyatı ortalama 3.000 euro ediyor. Yani kucağımdaki bu taş kılıklı şey birkaç yüz euro değerinde. Özellikle Fransa, İtalya ve İspanya’da yetişenleri çok lezzetli olan bu mantarın birçok çeşidi var.

Ben şimdi diyorum ki, acaba olmayan işimi gücümü bırakıp trüf mantarı işine mi girsem? (Evet, onca tarımla uğraşan varken tek akıllı benim çünkü!) Neyse, bırakayım bu taşı da gidip kahvemi içeyim ben. Bir yandan da kimsenin aklına gelmediğini sandığım şeyleri düşünüp zengin olma hayalleri kurayım.

Comments (3)

 1. Harbiyiyorum 6 sene önce

  Süreyya abla, buna ayrıca bir de “Keme” mantarı derler ki, gerçekten sizin elinizde tuttuğunuz en pahalı olanıdır. Poponuzun altındakiler daha bilindik ve nispeten daha ucuz olan “domalan” mantarlarıdır. Bunun İtalya’da festivalleri falan olur….

  • Author
   kuklasureyya 6 sene önce

   Aa, bilmiyordum, teşekkür ederim 🙂 Yaa, madem o kadar pahalı, keşke cebim olsaydı da cebime atsaydım! 🙂

 2. huseyin şevki topuz 6 sene önce

  domalan mantarı satın almak ıstıyorum peşın para ……lutfen benımle ırtıbata gecin…..mail adresım [email protected]…………………. DOLANDIRICILARLA İŞİM OLMAZ……PARAYI ONCE GÖNDER DIYENLER ARAMASIN PARA BIR YANA MAL BIR YANA………………….

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*